Depresja u seniora.

Depresja u seniora.

Depresja to choroba, która bardzo często dotyka emerytów. Samotność, utrata bliskich, przejście na emeryturę, zależność od innych osób i podeszły wiek, który często wiąże się z różnymi chorobami, może negatywnie wpłynąć na psychikę seniora. Według statystyk co 3 osoba, która przekroczyła wiek emerytalny, ma objawy depresji.

Jakie są objawy depresji?

 

  • Zmienność nastroju – często smutek i płacz,
  • apatia, brak zainteresowania,
  • problemy ze snem,
  • niska samoocena,
  • brak apetytu,
  • strach, utrata poczucia bezpieczeństwa,
  • objawy fizyczne – ból (głowy, żołądka, nerwobóle)
  • negatywne, smutne wizje przyszłości,
  • spadek energii, osłabiona kondycja,
  • w zaawansowanym stadium – całkowity brak chęci do życia, przesypianie całych dni, niedbanie o higienę, myśli samobójcze.
Leczenie 

 

Osoby cierpiące na depresje najczęściej leczą się u psychoterapeuty oraz dobranymi przez specjalistę lekami antydepresyjnymi. Pomocny w walce z depresją jest także kontakt z ludźmi, wsparcie najbliższych i wspólne spędzanie czasu. Taka osoba nie powinna myśleć, że jest dla nas ciężarem, trzeba jej okazać dużo zainteresowania i pokazać, że jest dla nas ważna.

Depresji często towarzyszy poczucie bycia bezużytecznym, dlatego warto zachęcać chore osoby do udzielania się w życiu rodzinnym. Rozwiązaniem może być na przykład do opieki nad wnukami, czy zorganizowaniu rodzinnego spotkania. Zamknięcie w domu i samotność negatywnie wpływa na nastrój chorych, dlatego w harmonogramie takiej osoby powinna znaleźć się aktywność fizyczna – wspólny spacer, rehabilitacja, a także pomoc przy drobnych czynnościach domowych. Niektóre miasta prowadzą specjalne akcje aktywizacji seniorów, które maja na celu ułatwienie emerytom spędzanie czasu z rówieśnikami. Istnieją również Uniwersytety Trzeciego Wieku, które dają możliwość nauczenia się nowych umiejętności.

Depresja u seniora to poważna choroba, której często nie widać gołym okiem. Czasami seniorzy ukrywają swój smutek w towarzystwie, ponieważ nie chcą robić rodzinie problemów. Dlatego właśnie dyskretna obserwacja zachowania podopiecznego jest bardzo ważna w pracy opiekunki. Chociaż zaburzenia psychiczne często nie dają żadnych objawów fizycznych, to nie należy ich bagatelizować.

Więcej ciekawych artykułów dotyczących pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech znajdziecie na naszym blogu. Zajrzyjcie też na nasz Facebookowy profil, gdzie codziennie pojawiają się nowe oferty pracy dla opiekunek za granicą!

 

Related Posts
WordPress Cookie Notice by Real Cookie Banner