fbpx

Depresja u seniora.

Depresja u seniora.

Depresja to choroba, która bardzo często dotyka emerytów. Samotność, utrata bliskich, przejście na emeryturę, zależność od innych osób i podeszły wiek, który często wiąże się z różnymi chorobami, może negatywnie wpłynąć na psychikę seniora. Według statystyk co 3 osoba, która przekroczyła wiek emerytalny, ma objawy depresji.

Jakie są objawy depresji?

 

  • Zmienność nastroju – często smutek i płacz,
  • apatia, brak zainteresowania,
  • problemy ze snem,
  • niska samoocena,
  • brak apetytu,
  • strach, utrata poczucia bezpieczeństwa,
  • objawy fizyczne – ból (głowy, żołądka, nerwobóle)
  • negatywne, smutne wizje przyszłości,
  • spadek energii, osłabiona kondycja,
  • w zaawansowanym stadium – całkowity brak chęci do życia, przesypianie całych dni, niedbanie o higienę, myśli samobójcze.
Leczenie 

 

Osoby cierpiące na depresje najczęściej leczą się u psychoterapeuty oraz dobranymi przez specjalistę lekami antydepresyjnymi. Pomocny w walce z depresją jest także kontakt z ludźmi, wsparcie najbliższych i wspólne spędzanie czasu. Taka osoba nie powinna myśleć, że jest dla nas ciężarem, trzeba jej okazać dużo zainteresowania i pokazać, że jest dla nas ważna.

Depresji często towarzyszy poczucie bycia bezużytecznym, dlatego warto zachęcać chore osoby do udzielania się w życiu rodzinnym. Rozwiązaniem może być na przykład do opieki nad wnukami, czy zorganizowaniu rodzinnego spotkania. Zamknięcie w domu i samotność negatywnie wpływa na nastrój chorych, dlatego w harmonogramie takiej osoby powinna znaleźć się aktywność fizyczna – wspólny spacer, rehabilitacja, a także pomoc przy drobnych czynnościach domowych. Niektóre miasta prowadzą specjalne akcje aktywizacji seniorów, które maja na celu ułatwienie emerytom spędzanie czasu z rówieśnikami. Istnieją również Uniwersytety Trzeciego Wieku, które dają możliwość nauczenia się nowych umiejętności.

Depresja u seniora to poważna choroba, której często nie widać gołym okiem. Czasami seniorzy ukrywają swój smutek w towarzystwie, ponieważ nie chcą robić rodzinie problemów. Dlatego właśnie dyskretna obserwacja zachowania podopiecznego jest bardzo ważna w pracy opiekunki. Chociaż zaburzenia psychiczne często nie dają żadnych objawów fizycznych, to nie należy ich bagatelizować.

Więcej ciekawych artykułów dotyczących pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech znajdziecie na naszym blogu. Zajrzyjcie też na nasz Facebookowy profil, gdzie codziennie pojawiają się nowe oferty pracy dla opiekunek za granicą!

 

Related Posts