Jak zwiększyć swoje kwalifikacje?

Jak zwiększyć swoje kwalifikacje?

Jak zwiększyć swoje kwalifikacje, jeśli chcemy podjąć pracę w opiece?

Praca w opiece nad osobami starszymi w Niemczech wymaga określonych kwalifikacji. W naszym poradniku przestawimy Wam, czego najczęściej oczekują podopieczni, oraz ich rodziny i co możecie zrobić, aby ułatwić sobie szukanie pracy.

Nauka języka 

Większość rodzin szuka opieki, oferowanej przez osoby, które znają język niemiecki przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Rodziny chcą, aby opiekunka bez problemu porozumiewała się z podopiecznym, oraz nie miała problemów na przykład podczas wizyty u lekarza. Osoby, które decydują się na prace w opiece i dobrze znają język zazwyczaj otrzymują też większe wynagrodzenie. Nauka języka nie wymaga żadnego wkładu finansowego – wystarczy dostęp do internetu i chęć do nauki.  Na naszym Facebookowym profilu codziennie udostępniamy słówka dnia, a w każdy czwartek pojawia się tematyczna lekcja języka niemieckiego. Niedługo na naszej stronie pojawi się też poradnik „Jak samodzielnie nauczyć się języka niemieckiego?” 😊.

Kurs pierwszej pomocy przedmedycznej

Taki kurs przyda się każdej osobie, nie tylko tej, która decyduje się na pracę w opiece nad osobami starszymi. Na zajęciach nauczysz się jak pomóc podopiecznemu w kryzysowych sytuacjach, a także dowiesz się jak zapanować nad stresem. Warto znaleźć kurs opieki, który kończy się certyfikatem potwierdzającym zdobyte umiejętności.

Zdobywanie doświadczenia

Rodziny podopiecznych chętniej decydują się na opiekunki, które mają duże doświadczenie w opiece nad osobami starszymi oraz miały styczność z różnego rodzaju chorobami. Takie osoby są zazwyczaj odporne na stres, nie panikują w kryzysowych sytuacjach i zawsze sobie radzą. Warto zdobywać doświadczenie i po każdym zleceniu poprosić rodzinę podopiecznego o wypisanie referencji. Oczywiście w Hilfemed oferujemy także zlecenia, które nie wymagają doświadczenia, jednak zdobyte wcześniej kompetencje zdecydowanie ułatwiają znalezienie pracy. Co więcej, doświadczone osoby zazwyczaj otrzymują większe wynagrodzenie.

Wykształcenie w kierunku opiekuna medycznego

Ten kierunek znajdziemy zazwyczaj w szkołach policealnych, edukacja trwa około 1,5 roku i często jest bezpłatna. Zajęcia na tym kierunku przede wszystkim przygotowują uczniów do opieki nad osobami niesamodzielnymi i starszymi. W harmonogramie zajęć często można znaleźć podstawy języka migowego, kurs rehabilitacji, wykłady z psychologii i kurs pierwszej pomocy.

Prawo jazdy

Niektóre zlecenia wymagają aktywnego prawa jazdy. Możliwość kierowania samochodem jest szczególnie przydatna, kiedy sklep znajduje się w dalekiej odległości od domu podopiecznego, a także w przypadku potrzeby zawiezienia seniora na wizytę do lekarza. Prawo jazdy jest dużym atutem podczas szukania zlecenia i posiadanie go może ułatwić znalezienie pracy.

Skontaktuj się z nami i sprawdź więcej ciekawych wpisów dostępnych na naszym blogu! 🙂

Related Posts