Płatności w Niemczech

Płatności w Niemczech
Chociaż w Polsce coraz więcej osób wybiera płatności bezgotówkowe i ciężko już znaleźć kogoś, kto nie posiada karty debetowej, to w Niemczech nadal zdecydowana większość społeczeństwa preferuje gotówkę. Do tego stopnia, że w niektórych sklepach obowiązują minimalne kwoty do płatności kartą, a mniejsze placówki handlowe czasami w ogóle rezygnują z terminalów płatniczych. Kolejny problem pojawia się, kiedy chcemy zapłacić polską kartą. Niektóre markety w ogóle ich nie honorują, więc przed rozpoczęciem płatności warto zapytać o to sprzedawcę. Jeśli już uda nam się zrealizować płatność, to potem może nas spotkać niemiłe zaskoczenie – wybrane banki naliczają sobie prowizje (od 2% do 6% kwoty), a przelicznik walut jest często niekorzystny dla płacącego (nawet 30 groszy więcej za przewalutowanie 1 euro). Jaka metoda płatności w Niemczech jest więc najlepsza?
GOTÓWKA
Przede wszystkim zawsze miej przy sobie trochę gotówki. Najlepiej wymień ją w kantorze przed wyjazdem, ponieważ poszczególne banki naliczają sobie prowizje za wypłaty w niemieckich bankomatach. Dostęp do gotówki pozwoli Ci uniknąć problemów i pozwoli na płatność w każdym sklepie.
KARTA REVOLUT
Revolut to firma, która umożliwia otworzenie konta bankowego z opcją przechowywania w nim pieniędzy w różnych walutach. Revolut oferuje również specjalne karty do płatności za granicą, które nie naliczają dodatkowych opłat i prowizji. Od około dwóch lat jest to jedna z najpopularniejszych opcji płatności za granicą. Konto można założyć na stronie revolut.com.
KARTA WIELOWALUTOWA
Możemy ją założyć w większości polskich banków, a wszystkie z nich obsługują euro. Karta walutowa zapewnia nam przewalutowanie w najkorzystniejszym kursie, jednak ma też kilka minusów. Jednym z nich są koszty użytkowania – od 0 do 10 zł miesięcznie. Zazwyczaj możemy ich uniknąć poprzez stałe użytkowanie karty – wiele banków rezygnuje z naliczania opłaty, kiedy klient wyda daną ilość pieniędzy lub wykona kilka transakcji bezgotówkowych. Kolejnym dodatkowym obciążeniem są prowizje za wypłatę gotówki w zagranicznych bankomatach. Zazwyczaj nie przekraczają one 10 zł, jednak nadal jest to dla nas nieplanowany wydatek. Niektóre banki naliczają też sobie kilka złotych opłaty co miesiąc za standardowe prowadzenie konta wielowalutowego. Więcej ciekawych artykułów dotyczących pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech znajdziecie na naszym blogu. Zajrzyjcie też na nasz Facebookowy profil, gdzie codziennie pojawiają się nowe oferty pracy dla opiekunek za granicą!
Related Posts