Aktywizacja seniora

Aktywizacja seniora

Aktywizacja seniora – sposoby

Osłabienie starcze, niektóre choroby i podeszły wiek sprawiają, że wiele seniorów traci motywacje do życia i całe dnie spędza w łóżku lub na kanapie. Taki tryb wpływa negatywnie na jego zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne, co może doprowadzić nawet do stanów depresyjnych. Jednym z obowiązków opiekunki osób starszych jest aktywizacja seniora. Chodzi tutaj o proste czynności, które nie wymagają dużego wysiłku, a mogą dać motywacje i poprawić dzień seniora. Poznaj nasze ulubione sposoby na aktywizacje!
Wspólne spacery
Jest to dobry sposób na wspólne spędzanie czasu – spacery, szczególnie w słoneczne dni, poprawiają nastrój. Dopływ świeżego powietrza, bliskość z naturą i wytwarzana dzięki słońcu witamina D sprawiają, że dzień od razu staje się lepszy. Jest to również dobra aktywność dla opiekunki, która może odetchnąć od typowych obowiązków i pozwiedzać okolice.
Łatwa aktywność fizyczna
Taka jak nordic walking, joga dla seniorów, golf, tai chai lub aqua aerobik. Podczas sportu nasz organizm wytwarza endorfiny, czyli tak zwany hormon szczęścia. Dodatkowo nawet taka prosta aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na zdrowie seniora. W internecie jest mnóstwo darmowych materiałów z ćwiczeniami dla seniorów, w wielu miastach organizowane są specjalne zajęcia. Jeśli opiekunka zechce, to może towarzyszyć seniorowi podczas takich zajęć – wybrać się wspólnie na golf lub nordic walking.
Wędkarstwo
To aktywność na świeżym powietrzu, która uspokaja, poprawia koncentracje i wycisza. Wędkarstwem interesują się zazwyczaj panowie i ciężko znaleźć mężczyznę, który nigdy nie miał wędki w ręce. Poza tym nic tak nie cieszy jak złowiona ryba – nawet ta najmniejsza.
Gry planszowe
Chińczyk, szachy, karty lub proste gry przygodowe dają frajdę i sprawiają, że wspólny czas mija w miłej atmosferze. Takie gry trenują mózg seniora i zapewniają mu rozrywkę. Większość starszych osób dobrze zna zasady najbardziej popularnych gier. Jeśli jednak nie macie dostępu do żadnych planszówek, to dobrą alternatywą są gry, do których potrzebujecie jedynie kartki i długopisu – kółko i krzyżyk, państwa miasta lub statki. W internecie znajdziecie też gotowe do wydrukowania plansze.
Robótki ręczne
Zazwyczaj podopieczni z robótek ręcznych preferują szycie, wyszywanie, haftowanie lub robienie na drutach, ale zdarza się, że mają oni też mniej popularne hobby, takie jak na przykład garncarstwo, rzeźbiarstwo, malowanie lub kolorowanki dla dorosłych. Jest to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu – takie hobby nie tylko daje radość, ale także pozwala się wyciszyć. Senior może zająć się robótkami ręcznymi np. w czasie, w którym opiekunka ma przerwę.
Warsztaty/Uniwersytet III wieku
Dobrym pomysłem jest też zachęcenie seniora do zapisania się na warsztaty skierowane do osób starszych. Na takich spotkaniach podopieczny może poznać nowych znajomych, co zaspokoi jego potrzebę socjalizacji.
Sztuka
Kolejnym pomysłem jest wspólna wycieczka do lokalnego muzeum lub galerii sztuki. Takie wyjście jest nie tylko interesujące, ale umożliwia także opiekunce pozwiedzanie nowej okolicy. W wolnych chwilach, kiedy na przykład pogoda nie dopisuje, opiekunka wspólnie z seniorem może obejrzeć jakiś ciekawy film lub nagrany koncert.
Pomoc w gotowaniu
Gotowanie należy do obowiązków opiekunki, jednak wielu podopiecznych chętnie oferuje swoją pomoc i wykonuje proste czynności, takie jak np. krojenie i obieranie warzyw. Dzięki temu czują się oni potrzebni i mają poczucie samodzielności. Warto zachęcić seniora do pomocy w kuchni – dzięki temu opiekunka może też dowiedzieć się jakie potrawy, przyprawy i smaki preferuje podopieczny.   Więcej ciekawych artykułów dotyczących pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech znajdziecie na naszym blogu. Zajrzyjcie też na nasz Facebookowy profil, gdzie codziennie pojawiają się nowe oferty pracy dla opiekunek za granicą!              
Related Posts