Język niemiecki – samodzielna nauka

Język niemiecki – samodzielna nauka
JAK SAMODZIELNIE NAUCZYĆ SIĘ JĘZYKA NIEMIECKIEGO?
Chociaż kiedyś samodzielna nauka obcego języka wydawała się niemożliwa, to w dzisiejszych czasach, kiedy większość osób ma nielimitowany dostęp do internetu, jest to nie tylko możliwe, ale przede wszystkim dosyć proste. Ceny jednej godziny korepetycji rozpoczynają się zazwyczaj od 50 złotych, ale niektórzy nauczyciele za swoje lekcje liczą sobie nawet ponad 100 złotych. Wiele osób nie może sobie pozwolić na taki wydatek, ale całe szczęście internet oferuje nam mnóstwo darmowych materiałów, które często nie różnią się niczym od edukacyjnych treści przedstawianych na korepetycjach. Przecież język niemiecki wygląda tak samo niezależnie od formy naszej nauki. Co więcej, decydując się na naukę w domu, nie odczuwamy żadnej presji, uczymy się, kiedy chcemy i sami wybieramy tempo nauki. Dobra znajomość języka niemieckiego jest bardzo istotna w pracy opiekunki osoby starszej. Jeśli planujemy wyjazd z Hilfemed, to warto podszkolić trochę swoje umiejętności.  Z tego powodu poniżej przedstawiliśmy wam kilka sposobów na efektywną naukę i samomotywacje.
Zastanów się, dlaczego chcesz się nauczyć tego języka
Wypisz sobie wszystkie korzyści wynikające ze znajomości nowego języka (na przykład – „z lepszą znajomością języka łatwiej znajdę prace jako opiekunka” lub „opiekunki z lepszym językiem dostają większe wynagrodzenie”.) i trzymaj tę listę w widocznym miejscu. Przyklej ją na lodówkę, koło lustra lub połóż na biurku i czytaj za każdym razem, kiedy złapie Cię lenistwo i niechęć do nauki.
Znajdź swój sposób
Większość ludzi dzieli się na słuchowców i wzrokowców. Słuchowcy łatwiej zapamiętują materiał do nauki, kiedy go usłyszą, a wzrokowcy kierują się bardziej wzrokiem i łatwiej uczą się przez zapisywanie lub rysowanie. Przed rozpoczęciem nauki zastanów się, do których ty należysz – dzięki temu łatwiej będzie Ci wybrać swój sposób nauki. Wzrokowcy polubią wszelkie mapy myśli i kolorowe notatki, a słuchowcy zdecydowanie wybiorą lekcje online dostępne na YouTube i podcasty.
Nie daj się znudzić
Codzienna nauka w ten sam sposób może po pewnym czasie stać się nużąca, nasza motywacja będzie maleć, a lekcje staną się katorgą. Aby tego uniknąć możemy spróbować wprowadzić do naszych regularnych lekcji trochę różnorodności – jednego dnia powtarzamy zapisane wcześniej słówka, drugiego oglądamy niemiecki serial z polskimi napisami i notujemy wszystkie nieznane wcześniej zwroty, a trzeciego analizujemy tekst ulubionej niemieckiej piosenki. Dzięki temu ćwiczymy jednocześnie wymowę, pisanie i rozumienie ze słuchu, a przy tym, dzięki różnorodności, nie nudzimy się i chętniej siadamy do nauki.  
Rozplanuj naukę
Zastanów się, czego chcesz nauczyć się najpierw i ustal swój plan nauki. Zacznij od najbardziej przydatnych dla Ciebie działów, na przykład, jeśli planujesz rozpocząć pracę jako opiekunka, to zacznij od działów związanych z pielęgniarstwem, opieką i codziennymi pracami domowymi.  
Otocz się nowym językiem
Zmień język w telefonie i na portalach społecznościowych na język niemiecki, słuchaj niemieckiego radia i niemieckiej muzyki, czytaj niemieckie książki (bajki dla dzieci to bardzo dobra opcja – są napisane prostym, przejrzystym językiem). Dzięki temu oswoisz się z językiem i w przyszłości ułatwi Ci to prowadzenie rozmowy.  
Przyklejaj karteczki
Porozklejaj karteczki z niemieckim tłumaczeniem danego przedmiotu po całym domu, szczególnie na początku nauki – dzięki temu łatwiej zapamiętasz nazwy popularnych rzeczy, które znajdują się w każdym domu i są najczęściej używane.  
Fiszki
To bardzo popularna metoda nauki słówek. Można kupić gotowe, tematyczne fiszki (na przykład fiszki przydatne w pracy opiekunki albo fiszki przydatne dla osób, które wyjeżdżają do pracy) lub zrobić je samodzielnie w domu. Wystarczy kilka małych karteczek i długopis, który nie przebija na drugą stronę kartki. Z jednej strony piszemy słówko w języku polskim, a z drugiej strony to samo słówko w języku niemieckim. W czasie nauki staramy się przetłumaczyć dane określenie bez patrzenia na drugą stronę kartki. Fiszki można ozdobić rysunkami, które kojarzą nam się z zapisanym słówkiem, aby tłumaczenia jeszcze łatwiej „wchodziły” nam do głowy.
Słuchaj
Oglądaj filmy i seriale po niemiecku, poradniki na YouTube i bajki dla dzieci. Na początku z polskimi napisami, z czasem nie będą one potrzebne. Wiele osób podczas nauki nowego języka skupia się głównie na pisaniu i czytaniu, a zapomina o słuchaniu. Taka nauka może pomoże nam w przetłumaczeniu obcojęzycznych tekstów i wiadomości, jednak nie sprawdzi się w codziennych rozmowach.
Wykorzystuj wszystkie okazje do rozmowy po niemiecku
Najwięcej będzie ich oczywiście na zleceniu z Hilfemed. Podczas wyjazdu nie unikaj rozmów z ludźmi, staraj się rozmawiać ze swoim podopiecznym, czy nawet przypadkową osobą, na przykład z kasjerką w supermarkecie. Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś się na wyjazd, to możesz spróbować poszukać w internecie osób chętnych do darmowej wymiany językowej.
Ucz się codziennie
Regularność to podstawa w efektywnej nauce obcego języka. Lepiej codziennie poświęcić na to 15/20 minut niż 2 godziny raz w tygodniu. Dzięki temu nie jesteśmy przemęczeni spędzaniem długich godzin nad książkami, nauka jest przyjemniejsza i nowe zwroty łatwiej wchodzą nam do głowy.
Zmotywuj kogoś bliskiego
I uczcie się razem! Wsparcie bliskiej osoby dodatkowo cię zmotywuje, wspólna nauka jest przyjemniejsza, a oprócz tego zyskasz też partnera do ćwiczenia konwersacji.
Polub nas na Facebooku
Na naszym Facebookowym profilu – https://www.facebook.com/hilfemed123 – codziennie pojawiają się przydatne w pracy opiekunki słówka dnia. Co więcej, w każdy czwartek wrzucamy tematyczną lekcję języka niemieckiego. Dzięki temu codziennie nauczysz się kilku nowych zwrotów i przypomnisz sobie o nauce.     Więcej ciekawych artykułów dotyczących pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech znajdziecie na naszym blogu. Zajrzyjcie też na nasz Facebookowy profil, gdzie codziennie pojawiają się nowe oferty pracy dla opiekunek za granicą!
Related Posts