fbpx

Jak udzielić pierwszej pomocy osobie starszej?

Jak udzielić pierwszej pomocy osobie starszej?
Opieka nad seniorami jest trudną profesją, która wymaga empatii, cierpliwości, siły oraz odpowiedzialności. Z reguły osoby starsze potrzebujące naszej pomocy borykają się z wieloma schorzeniami, których stan należy na bieżąco kontrolować. Istnieje ryzyko, że w pewnym momencie kondycja zdrowotna naszych podopiecznych może ulec nagłemu pogorszeniu. Jak udzielić pierwszej pomocy dla seniora w przypadku, gdy dojdzie do utraty przytomności?  

Procedura udzielania pierwszej pomocy

 
  1. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności po pierwsze upewnij się, że otoczenie, w którym przebywasz Ty i Twój podopieczny jest bezpieczne. Należy zadbać o to, by zdrowiu i życiu nie zagrażał żaden czynnik zewnętrzny.
  2. Sprawdź stan osoby starszej. Przeprowadź pierwsze, kilkunastosekundowe badanie, podczas którego ustalisz, czy senior oddycha oraz czy wyczuwalny jest jego puls. Wezwij pomoc – pogotowie ratunkowe i udziel dyspozytorowi wszelkich informacji o stanie zdrowia pacjenta.
  • Jeśli osoba starsza oddycha i reaguje na swoje imię – powinna pozostać w stabilnej pozycji aż do przyjazdu ratowników.
  • Jeśli Twój podopieczny całkowicie traci przytomność – nie reaguje na żadne bodźce, nie oddycha i nie wyczuwasz pulsu – najpierw wezwij pogotowie. W czasie rozmowy z dyspozytorem (podczas której będziesz musiał udzielić wyczerpujących informacji o pacjencie) przystąp do masażu serca. Wykonaj resuscytację krążeniowo-oddechową aż do uzyskania przytomności osoby starszej lub momentu pojawienia się ratowników.
  1. Przekaż wszelkie niezbędne informacje na temat stanu zdrowia ratownikom pogotowia medycznego – dane o przyjmowanych przez pacjenta lekach, przebytych oraz obecnych chorobach a także o okolicznościach dojścia do zdarzenia.
  2. W dogodnym momencie skontaktuj się z wyznaczoną na początku twojego pobytu przez seniora lub jego rodzinę, osobą do kontaktu w nagłych sytuacjach, oraz powiadom swoją koordynatorkę o zaistniałej sytuacji.
 

Twoja reakcja może uratować życie

Jako opiekun osób starszych, z pewnością, niejednokrotnie będziesz narażony na stresujące sytuacje. Ważne jest wówczas zachowanie zimnej krwi, aby móc natychmiastowo udzielić podstawowej pomocy i wezwać ratowników. Spokój pomaga w rzetelnym przekazaniu wszelkich niezbędnych informacji. Przestrzeganie powyższych procedur udzielania pierwszej pomocy zwiększa szanse na to, że udzielone przez Ciebie wsparcie będzie skuteczne. 

Więcej ciekawych artykułów dotyczących pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech znajdziecie na naszym blogu lub na Instagramie. Zajrzyjcie też na nasz Facebookowy profil, gdzie codziennie pojawiają się nowe ofert pracy dla opiekunek za granicą!

Related Posts