Niemieckie zwyczaje

Niemieckie zwyczaje

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do pracy?

Planując swój wyjazd do Niemiec jako opiekun osób starszych, poza odpowiednim spakowaniem się (przydatny informacje znajdziesz tutaj) i ciągłym szlifowaniem języka ( lekcje niemieckiego) , warto dowiedzieć się troszkę więcej o zwyczajach Naszych zachodnich sąsiadów. Mimo, że kulturowo nasze kraje nie różnią się zbytnio, kilka zachować lub przyzwyczajeń Niemców może Cię zaskoczyć.    
  1. Formy grzecznościowe
  2. Punktualność
  3. Dbałość o środowisko
  4. Kuchnia

Formy grzecznościowe

Niemcy dość niechętnie przechodzą na „ Ty” (Du). Takie skracanie dystansu jest zazwyczaj zarezerwowane dla najbliższej rodziny i znajomych, natomiast powszechne jest zwracanie się na „Pan/Pani” (Sie) do sąsiadów, dalszych znajomych czy osób starszych. Nie powinno Cię więc zdziwić lub obrazić, że początkowo, właśnie tak będzie się do Ciebie zwracał Twój podopieczny i/lub jego rodzina.  Co równie istotne, Niemcy raczej nie stosują zwrotu np. „Pani Aniu” (Frau Anne), lecz kładą nacisk na nazwisko, mówiąc np. „Pani Kowalska” ( Frau Kowalska). Witając się z nowo poznaną osobą wystarczające jest skinienie głową, natomiast jeśli znamy już dana osobę to uścisk dłoni. Całowanie dłoni lub policzka nie jest mile widziane.

Punktualność

O upodobaniu Niemców do dokładności i punktualność słyszało wielu, ale jak to się ma w życiu codziennym. Jeśli umawiasz się z kimś na 15:00, to mile widziane jest być troszkę wcześniej. Spóźnianie się, lub przekładanie spotkania w ostatniej chwili, nie jest dobrze odbierane i warto w takiej sytuacji rzeczowo uargumentować przyczynę takiego zajścia. W pracy jako opiekun osoby starszej, może to też przekładać się na upodobanie podopiecznego do stałych godzin posiłków lub spacerów. Warto uszanować rytm dnia seniora zapewniając mu poczucie stabilności i przewidywalności.

Dbałość o środowisko

Zdecydowanie nasi zachodni sąsiedzi wyróżniają się, na tle innych Europejskich narodów, dbałością o środowisko. Czymś zupełnie normalnym i powszechnym w niemieckich domach, jest segregowanie śmieci i recykling. Pracując jako opiekun osoby starszej i przejmując obowiązki prowadzenia domu i przygotowywania posiłków, pamiętaj aby z dużą dokładnością sortować odpady do odpowiednich pojemników.

Kuchnia

Pracując jako opiekun osób starszych w Niemczech, do jednych z Twoich głównych obowiązków będzie należało przygotowywanie posiłków. Kuchnia niemiecka opiera się na różnego rodzaju kiełbasach i kiełbaskach, oraz mięsnych roladach, sznyclach, kotletach i pieczeniach. Co istotne, nie może do nich zabraknąć ziemniaków, dużo popularniejszych niż w Polsce oraz sosów, nieodłącznego elementu obiadu. Na początku pobytu u podopiecznego, warto ustalić jakie są preferencje żywieniowe seniora, tak aby nie dochodziło do nieporozumień w tej kwestii.   Podsumowując, Niemcy są nam bardzo bliscy kulturowo i wyjeżdżając do pracy nie musimy się obawiać dużego szoku. Warto pamiętać o przyzwyczajeniach i zwyczajach Niemców opisanych w tym artykule, a pobyt w domu niemieckiego podopiecznego minie Ci przyjemniej. Więcej ciekawych artykułów dotyczących pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech znajdziecie na naszym blogu lub na Instagramie. Zajrzyj również na nasz Facebookowy profil lub do zakładki Oferty pracy, gdzie codziennie udostępniamy nowe ofert pracy dla opiekunek w Niemczech!      
Related Posts