Choroby serca- poradnik dla opiekuna osób starszych

Choroby serca- poradnik dla opiekuna osób starszych
Co warto wiedzieć? Na co zwrócić uwagę?
Jakie mogą być oznaki zaostrzenia?
  Seniorzy mogą być szczególnie narażeni na choroby związane z układem krążeniowo-oddechowym. Zwłaszcza w przypadkach, kiedy cierpią na nadciśnienie, nadczynność tarczycy czy chorobę niedokrwienną serca, której skutkiem może być jego niewydolność.
Pracując jako opiekun osób starszych, często będziesz się spotykał/a z podopiecznymi, którzy zmagają się z chorobami serca. Dowiedz się, czym charakteryzuje się ta choroba oraz jakie mogą być oznaki zaostrzenia jej przebiegu.
 
Niewydolność serca
  W pracy z seniorami, którzy chorują na serce, konieczne jest systematyczne kontrolowanie stanu ich zdrowia oraz regularności przyjmowania leków i posiłków. Prowadzenie notatek, w których uwzględniane są wyniki z ciśnieniomierza oraz waga pacjenta stanowi podstawową, rutynową czynność wykonywaną każdego dnia.
  Niezwykle istotne jest także przestrzeganie przez osobę starszą odpowiedniej diety – pozbawionej nadmiernej ilości soli i tłuszczy zwierzęcych, a zarazem bogatej w cenne składniki odżywcze. Redukcja nadwagi może mieć kluczowe znaczenie w leczeniu niewydolności – jest to bowiem czynnik, który bezpośrednio wpływa na pracę serca.
  Lekarze mogą również zalecać umiarkowaną, regularną aktywność fizyczną. Warto zadbać o to, by osoba starsza pozostająca pod twoją opieką – jeśli to możliwe – wychodziła z tobą na wspólne spacery bądź wykonywała ćwiczenia zalecone przez kardiologa czy rehabilitanta.
W procesie leczenia tej choroby duże znaczenie może mieć także:
  • rezygnacja z używek – tytoniu, alkoholu,
  •  minimum 8-godzinny odpoczynek nocny dobrej jakości,
  • optymalne nawodnienie.

Kiedy stan podopiecznego wymaga ingerencji lekarza bądź ratowników?

  Niewydolność serca jest chorobą, której zaostrzenie może nastąpić stopniowo lub nagle. Pierwsze zmiany, jako opiekun osoby starszej możesz zauważyć podczas rutynowej, codziennej kontroli parametrów życiowych i wagi. Uwagi wymagają wahania ciśnienia tętniczego, pulsu oraz wzrostu masy ciała. Warto wówczas, poinformować o tym fakcie rodzinę podopiecznego i udać się po poradę lekarską – być może konieczne będzie wdrożenie innego procesu leczniczego.
Natychmiastowej ingerencji specjalisty może wymagać stan, w którym zaobserwujesz u osoby starszej pojawianie się obrzęków na kończynach, występowanie duszności oraz kłuć w klatce piersiowej.
  Więcej ciekawych artykułów dotyczących pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech znajdziecie na naszym blogu lub na Instagramie. Zajrzyj również na nasz Facebookowy profil lub do zakładki Oferty pracy, gdzie codziennie udostępniamy nowe ofert pracy dla opiekunek w Niemczech!
Related Posts