Jak zostać opiekunką osób starszych w Niemczech?

Jak zostać opiekunką osób starszych w Niemczech?
Jak mogę zacząć prace jako opiekunka osób starszych?
Czy musze mieć specjalne wykształcenie lub ukończony kurs?
Czy doświadczenie zdobyte w trakcie opieki nad członkiem rodziny wystarczy?
  Jeśli zadajesz sobie powyższe pytania, ponieważ zastanawiasz się nad rozpoczęciem pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, zapraszamy Cię do zapoznania się z poniższym artykułem.  
Pożądane cechy charakteru
Doświadczenie, wykształcenie  i kursy
Umiejętności językowe
  W Niemczech, jak w całej Europie, długość życia ludzi wydłuża się i już co piąty Niemiec ma powyżej 65 lat. W związku z tym, na niemieckim rynku pracy, wzrasta zapotrzebowanie na opiekunki osób starszych. Jest to zajęcie szczególnie kuszące dla Polaków, ze względu na atrakcyjne wynagrodzenie. Dla przykładu, wyjeżdżając do pracy z naszą agencją możesz zarobić do 2200 €, czyli ok 10 000 zł miesięcznie (aktualne ofert pracy znajdziesz – tutaj). Jednak jakie warunki należy spełnić, aby podjąć prace jako opiekun osób starszych?
 
Pożądane cechy charakteru

Dobra opiekunka osób starszych to osoba cierpliwa, wytrwała i zaangażowana, która z dużą wyrozumiałością i empatią podchodzi do seniora, który ze względu na swój wiek i choroby potrzebuje wsparcia w wielu dziedzinach życia. Warto, aby kandydatka na opiekunkę miała łatwość w nawiązywaniu kontaktu i dość szybko była w stanie znaleźć nić porozumienia z podopiecznym.

Doświadczenie, wykształcenie i kursy

Często mylnie zakładamy, że aby rozpocząć pracę jako opiekunka osób starszych niezbędne jest wykształcenie medyczne. Co prawda pielęgniarki czy ratownicy medyczni są bardzo mile widziani w tym zawodzie, jednak nie jest to warunek konieczny. Aby skutecznie i bezpiecznie opiekować się seniorami, bardzo przydatne jest doświadczenie zdobyte w opiece np. nad członkami najbliższej rodziny. Do podstawowych zadań opiekunki należy pomoc podopiecznemu przy ubieraniu się, higienie czy wstawaniu, gotowanie, prowadzenie domu oraz spacery i organizacja czasu wolnego. Nigdy natomiast do zadań opiekunki nie należy podawanie leków, zmienianie opatrunków czy inne zabiegi medyczne. Za  te procedury odpowiedzialna jest albo rodzina podopiecznego, albo dyplomowana pielęgniarka, odwiedzająca seniora tylko na ograniczoną ilość godzin tygodniowo, zwana Pflegedienst. Aby rozpocząć prace jako opiekunka osób starszych w Niemczech nie ma konieczności ukończenia specjalnych kursów czy szkoleń, jednak jeśli chcesz podnieść swoje kwalifikacje lub nabrać pewności co do swoich umiejętności, na rynku dostępnych jest wiele szkoleń dedykowanych opiekunkom osób starszych, jak np. w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
 
Umiejętności językowe

Jednym z podstawowych wymogów jakie trzeba spełnić wyjeżdżając z naszą agencja do pracy jest minimum podstawowa znajomość języka niemieckiego. Wraz ze wzrostem umiejętności językowych stawka miesięczna za zlecenie wzrasta, więc warto konsekwentnie szlifować te kompetencje. W naszej zakładce Lekcje niemieckiego znajdziesz zarówno słówka przydatne w pracy opiekunki, jak i podstawy gramatyki niemieckiej wraz z ćwiczeniami. Ponadto na naszym Instagramie codziennie znajdziesz słówko dnia i przykład zastosowania go w konwersacji. Zachęcamy do skorzystania z tych form nauki. Podsumowując, jeśli:
  • chcesz pracować jako opiekunka osób starszych w Niemczech,
  • znasz język niemiecki w stopniu minimum podstawowym,
  • czujesz, że po prostu się do tego nadajesz i/lub masz doświadczenie w opiece,
już dziś zgłoś się do Nas. Najnowsze ofert pracy znajdziesz na naszym Facebooku i w zakładce Oferty Pracy. Więcej ciekawych artykułów dotyczących pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech znajdziesz na naszym blogu lub na Instagramie.
Related Posts