fbpx

Codzienna toaleta seniora

Codzienna toaleta seniora
Delikatna skóra osób starszych wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz regularnego oczyszczania. Dobra higiena seniora może pływać na jego lepsze samopoczucie psychiczne i fizyczne, a przede wszystkim – na codzienny komfort. Ze względu na często ograniczoną mobilność i sprawność osób starszych, niezbędne może okazać się wsparcie opiekunki – zarówno podczas toalety czy kąpieli, jak i podstawowej kosmetyki.
 
Jakie znaczenie ma właściwa higiena dla zdrowia osób starszych?
 
Codzienna toaleta seniora to nie tylko sposób na skuteczne usuwanie ze skóry potu czy zanieczyszczeń. To podstawowa czynność, dzięki której możliwe jest przeciwdziałanie infekcjom, które w przypadku osłabionego organizmu mogą powodować dotkliwy spadek samopoczucia, a nawet zagrożenie życia. Higiena osobista sprzyja prawidłowemu przebiegowi leczenia oraz pozwala na utrzymanie zdrowia na odpowiednim poziomie.
 
Dla delikatnej, skłonnej do przesuszania skóry seniora, podczas codziennej toalety istotne jest stosowanie odpowiednich preparatów higienicznych. Powinny to być nawilżające, hipoalergiczne żele pod prysznic – bez drażniących, uczulających składników, oraz bez substancji barwiących i zapachowych w składzie. Konieczne może też okazać się stosowanie odżywczych kremów i balsamów, które pomogą w przeciwdziałaniu tworzeniu się przesuszeń, otarć i podrażnień.
 
Zadbaj o komfort podopiecznego
 
Codzienne wykonywanie toalety jest czynnością intymną, dlatego w ich trakcie opiekunka powinna szczególnie zadbać o komfort psychiczny i fizyczny seniora. Do wszelkich wykonywanych czynności należy podejść z dozą cierpliwości, z poszanowaniem dla godności osobistej osoby starszej. Nie jest zalecany pośpiech, a dokładność i serdeczna atmosfera.

Jeśli osoba starsza jest zdolna do samodzielnego utrzymywania higieny osobistej, wsparcie może polegać na asystowaniu przy najtrudniejszych czynnościach bądź zapewnianiu odpowiedniej pomocy. Przedłużane uchwyty na miękkie gąbki i szczotki do mycia ciała, krzesełka pod prysznic czy rączki do podciągania zainstalowane nad wanną mogą zdecydowanie ułatwić seniorowi codzienną toaletę, więc jeśli nie są dostępne w domu podopiecznego warto na ten temat porozmawiać z jego rodziną, lub zgłosić ten fakt koordynatorce.
 
Więcej ciekawych artykułów dotyczących pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech znajdziesz na naszym blogu lub na Instagramie.
Related Posts