Jak postępować przy nietrzymaniu moczu u seniora?

Jak postępować przy nietrzymaniu moczu u seniora?

Czym jest inkontynencja?

Nietrzymanie moczu, inaczej inkontynencja, to dolegliwość zaliczana przez Światową Organizację Zdrowia do chorób społecznych, polegająca na mimowolnym, niekontrolowanym oddawaniu moczu i / lub kału. Ze względu na wstydliwy charakter problemu często postrzegana jest jako temat tabu, lecz warto mieć świadomość, że dotyka ona około 303 milionów kobiet i 121 milionów mężczyzn na całym świecie. Choć inkontynencja może dotknąć osobę w każdym wieku, to ryzyko jej wystąpienia rośnie wraz z wiekiem, co widać w statystykach – dwukrotnie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Ze względu na powszechność występowania tej dolegliwości u seniorów, będąc opiekunką osób starszych warto wiedzieć jakie są rodzaje inkontynencji, jak postępować  przy nietrzymaniu moczu u podopiecznego i jak prawidłowo pielęgnować jego skórę by uniknąć powikłań.
 

Rodzaje inkontynencji

  Kompleksowej diagnozy przyczyn nietrzymania moczu zawsze powinien dokonać lekarz, jednak znajomość rodzajów inkontynencji może ułatwić Ci opiekę nad seniorem, u którego dany problem występuje.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu: pojawia się podczas śmiechu, kichania lub podnoszenia ciężkich przedmiotów i spowodowane jest osłabieniem mięśni dna miednicy. Zazwyczaj dotyka kobiet, a ilość moczu jest niewielka.
Naglące nietrzymanie moczu: nagłe, niespodziewane i silne uczucie parcia, połączone z automatycznym opróżnieniem pęcherza, nawet przy niewielkim jego wypełnieniu. Najczęstszy rodzaj inkontynencji występujący u mężczyzn, zazwyczaj związany z powiększoną prostatą.
Mieszane nietrzymanie moczu: połączenie wysiłkowego i naglącego nietrzymania moczu.
Neurologiczne zaburzenie pracy pęcherza: spowodowane jest zaburzeniem neurologicznej komunikacji pomiędzy mózgiem a pęcherzem, czego efektem jest mimowolne opróżnianie pęcherza bez wystąpienia uczucia parcia. Często pojawia się przy stwardnieniu rozsianym, urazach kręgosłupa czy paraliżu.
Kropelkowe wyciekanie moczu po mikcji: dotyczy wyłącznie mężczyzn i spowodowane jest osłabieniem mięśni dna miednicy. Polega na wycieku małej ilości moczu tuż po opróżnieniu pęcherza.
Nietrzymanie moczu z przepełnienia: występuję tylko u mężczyzn i ma często związek z powiększeniem prostaty. Polega na stałym lub przerywanym wycieku niewielkiej ilości moczu, przy czym pełne opróżnienie pęcherza nie jest możliwe.
Funkcjonalne nietrzymanie moczu: oddanie moczu w momencie, kiedy w wyniku problemów fizycznych (problemy z poruszaniem się, znaczące spowolnienie chodzenia) lub psychicznych dotarcie do toalety jest niemożliwe.
Nietrzymanie stolca: występujące u około 6% seniorów. Mimowolne lub bezwiedne wypróżnienie spowodowane np. chorobami układu pokarmowego, zaburzeniami neurologicznymi lub emocjonalnymi.

Postępowanie przy nietrzymaniu moczu


Będąc opiekunką osoby starszej cierpiącej na inkontynencję warto stosować się do kilku wskazówek dotyczących odpowiedniej opieki i higieny. Zawsze pamiętaj o:
  • zachowaniu stałego rytmu wypróżnień u podopiecznego: oddawanie moczu i kału w określonych odstępach czasu,
  • unikaniu silnie moczopędnych płynów takich jak np. mocna herbata, kawa, alkohol,
  • zadbaniu o prawidłowe nawodnienie organizmu seniora – odwodnienie może powodować infekcje układu moczowego,
  • regularnej zmianie stosowanych produktów chłonnych (pieluch, pieluchomajtek, wkładek, podkładów) i dobraniu ich w zależności od mobilności i stopnia nietrzymania moczu u podopiecznego,
  • oczyszczaniu skóry przy każdej zmianie produktu chłonnego,
  • stosowaniu produktów nawilżających i ochronnych zapobiegających ewentualnym podrażnieniom,
  • zmianie pozycji ciała co około 3-4 godziny u seniorów unieruchomionych w łóżku lub poruszających się na wózku.
Co równie istotne, warto pamiętać, że inkontynencja to wstydliwe schorzenie, będąca często drażliwym kompleksem chorego, dlatego warto zachować szczególną delikatność podczas czynności pielęgnacyjnych w tym zakresie. Będąc opiekunką osoby starszej cierpiącej na inkontynencję miej na uwadze, że poza wsparciem fizycznym, należy również zapewnić jej komfort psychiczny, oraz poszanowanie dla jej intymności. Wstyd z powodu obnażenia odczuwają wszyscy, bez względu na wiek i stan zdrowia.

Więcej ciekawych artykułów dotyczących pracy opiekunki osób starszych w Niemczech oraz wiążących się z tym wyzwań znajdziesz na naszym blogu lub Instagramie. Jeśli natomiast szukasz pracy skontaktuj się z Nami, lub sprawdź aktualne oferty pracy tutaj lub na Facebook.
Related Posts