Czym są odleżyny?
Długoterminowe pozostawanie w bezruchu, bez zmiany pozycji sprawia, iż na skórze powstają uszkodzenia, a tkanki podskórne zaczynają obumierać wskutek niedostatecznego dopływu krwi. Odleżyny – czyli rany, które tworzą się w wyniku długotrwałego ucisku danego fragmentu ciała, często mają charakter owrzodzenia. Czynniki, które mogą powodować znacznie większe ryzyko powstawania takich ran, mają charakter wewnętrzny (zależny od stanu zdrowia pacjenta) oraz środowiskowy. Wiemy, że przyczyny pojawiania się ran poza długotrwałym pozostawaniem w jednej pozycji, to między innymi: temperatura otoczenia, niewłaściwa higiena pacjenta oraz sprzętu medycznego i pościeli, zakażenia. Dlatego też opiekun lub opiekunka osób starszych musi zdawać sobie sprawę z powagi sytuacji. Najczęstszymi miejscami występowania owrzodzeń są te części ciała, które mają bezpośrednią styczność z materacem, na którym leży chory. Może to być:
-
- potylica,
- łopatki,
- łokcie,
- pośladki, kości biodrowe i kość ogonowa,
- łydki.
Na czym polega profilaktyka przeciwodleżynowa?
Przeciwdziałanie pojawianiu się ran na ciele pacjenta ma kluczowe znaczenie. Ważne jest systematyczne powtarzanie czynności takich jak:
-
- Cykliczne zmienianie pozycji ciała chorego.
-
- Stosowanie specjalistycznych materacy i poduszek.
-
- Codzienne dbanie o higienę z zastosowaniem odpowiednich środków myjących
Higiena pościeli również ma znaczenie
Kluczowe znaczenie w profilaktyce przeciw powstawaniu odleżyn wśród pacjentów stale lub tymczasowo unieruchomionych jest dbanie o odpowiednią higienę bielizny pościelowej. Nie wolno dopuścić do sytuacji, kiedy podopieczny przez długi czas ułożony jest na wilgotnej pościeli – długotrwała ekspozycja skóry na mokre otoczenie może powodować bolesne, trudno gojące się otarcia.
Odleżyny bardzo trudno jest wyleczyć – dlatego lepiej zadbać o profilaktykę
Zmiany skórne, które powstają m.in. wskutek niedostatecznego dopływu krwi do uciskanych partii ciała, są niezwykle trudne do wyleczenia – zwłaszcza, kiedy obserwujemy późniejsze stadia rozwoju choroby. Ponadto, tego typu uszkodzenia nie tylko powodują znaczny dyskomfort wśród pacjentów leżących, a w wielu przypadkach nawet ból, ale też są środowiskiem idealnym do rozwijania się stanów zapalnych oraz do zakażeń. Z tego względu warto przedsięwziąć wszelkie niezbędne kroki, by pacjent nie doświadczył tego typu dolegliwości.