Agresywny senior – poradnik dla opiekunki osób starszych

Agresywny senior – poradnik dla opiekunki osób starszych
Skąd się bierze agresja u seniorów?

W trakcie pracy jako opiekunka osób starszych możesz spotkać się z agresywnymi zachowaniami u swojego podopiecznego. Mimo że najłatwiej byłoby odpowiedzialność za taką wrogość seniora zrzucić na jego charakter, to prawda o tym problemie jest dużo bardziej złożona. Podłożem dla agresywnych zachowań może być:

  • irytacja i frustracja wynikająca z postępującej utraty samodzielności,
  • poczucie osamotnienia,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • naużywanie alkoholu,
  • występowanie chorób o podłożu psychicznym lub neurologicznym – np. depresja, demencja starcza, choroba Alzhaimera.

   
Rodzaje zachowań agresywnych.

Agresja u seniorów przybiera zazwyczaj jedną z 3 form:
 • werbalną, np. wyzwiska, przekleństwa, złośliwości,
 • fizyczną, np. uderzenia, szturchnięcia, potrącania laską, gryzienie, plucie,
 • seksualną, czyli celowe obnażanie się lub masturbowanie na oczach opiekunki/opiekuna, dotykanie opiekunki/opiekuna w miejscach intymnych.

 
Jak radzić sobie z agresją podopiecznego?

Jeśli jesteś opiekunką lub opiekunem osoby starszej przejawiającej zachowania agresywne, warto obserwować jakie sytuacje najczęściej budzą ataki agresji u podopiecznego – to może być np. konkretny temat rozmowy lub schemat zachowań – i po prostu ich unikać. Likwidowanie czynników, które wywołują wybuchy wrogości jest najprostszym, a zarazem najskuteczniejszym rozwiązaniem.
Jeśli jednak dojedzie już do sytuacji konfliktowej, staraj się reagować stanowczo. Zachowaj wyprostowaną sylwetkę i w sposób zdecydowany, lecz nie agresywny, poinformuj seniora, że określone zachowanie nie jest przez Ciebie akceptowane. Unikaj przejawów czułości i pobłażania, ponieważ może to dawać mylny sygnał, że nic się nie stało i podopieczny może takie postępowanie powielać. Używaj prostych, jasnych komunikatów, które będą jednoznacznie negować agresję seniora. Zazwyczaj jest to dużo skuteczniejsze niż próby dyskusji.
W pracy opiekunki osób starszych mogą zdarzyć się sytuacje niekontrolowanych wybuchów agresji i złości u podopiecznego. Jest to trudny temat, z którym warto zawczasu zapoznać się i nauczyć się odpowiednio reagować.

Więcej ciekawych artykułów dotyczących pracy opiekunki osób starszych w Niemczech oraz wiążących się z tym wyzwań znajdziesz na naszym blogu lub Instagramie. Jeśli natomiast szukasz pracy skontaktuj się z Nami lub sprawdź aktualne oferty pracy tutaj lub na Facebook.
Related Posts