Artroza – podstawowe informacje dla opiekunki osób starszych

Artroza – podstawowe informacje dla opiekunki osób starszych

Początkowo pojawiło się „chrupanie” w stawach. Przy dużym wysiłku również ból – najczęściej w obrębie kolan, bioder, nadgarstków oraz odcinka lędźwiowego lub szyjnego kręgosłupa. Z czasem dyskomfort utrzymywał się również w stanie spoczynku. Pojawiała się sztywność stawów, szczególnie dokuczliwa po przebudzeniu.

Tak zazwyczaj opisywane są objawy artrozy, czyli zwyrodnieniowej choroby stawów, najczęściej spotykanego schorzenia układu ruchu występującego u seniorów. Będąc opiekunką osób starszych z dużym prawdopodobieństwem spotkasz się w swojej pracy z podopiecznym cierpiącym na to schorzenie.

Dowiedź się więc, jak dieta wpływa na rozwój artrozy.

Przyczyny artrozy?

 

Gdy po raz pierwszy pojawia się ból w stawach, często naturalną reakcją ludzi jest ograniczenie poruszania się. Pacjenci chcąc uniknąć dyskomfortu uchylają się od aktywności fizycznej. Jest to spory błąd, gdyż jedną z głównych przyczyn artrozy jest właśnie brak ruchu. Podczas poruszania się w stawach wytwarzany jest płyn stawowy, który minimalizuje tarcie chrząstek o siebie oraz ułatwia regenerację tych komórek, które uległy już uszkodzeniu.

Kolejnym czynnikiem, który pogłębia objawy zwyrodnienia stawów jest otyłość. Zbyt duże obciążenie kolan czy bioder powoduje uszkodzenie tkanki chrzęstnej. Ponadto problemy metaboliczne występujące często przy nadwadze, takie jak cukrzyca, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, mogą przyspieszyć rozwój choroby.

Aktywność fizyczna przy artrozie

 

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, jedną z głównych przyczyn artrozy jest brak odpowiedniej ilości ruchu. U podopiecznych, którzy odczuwają objawy zwyrodnienia stawów zaleca się codzienną dawkę aktywności fizycznej, która pozytywnie wpływa na zahamowanie rozwoju choroby.

Jeśli jesteś opiekunką osoby cierpiącej na artrozę, zachęcaj ją do codziennych spacerów. Pół godzinny szybki marsz pozytywnie wpłynie na kondycję stawów oraz jeśli jest taka konieczność, pomoże w walce z otyłością. W zależności od stanu zdrowia seniora wskazane może być również pływanie, joga lub zajęcia taneczne.

Dieta dla podopiecznego z artrozą

 

Ze względu na swoją specyfikę, całkowite wyleczenie artrozy i cofnięcie zmian zwyrodnieniowych nie jest możliwe. Natomiast dzięki odpowiednio skomponowanej diecie można spowolnić rozwój choroby i postępujący proces uszkodzenia stawów.

 

Podsumowanie

 

Artroza to jedna z najczęściej występujących chorób stawów u seniorów i warto, aby każda opiekuna osób starszych wiedziała jakie są jej przyczyny oraz zachęcała podopiecznego do codziennej aktywności fizycznej. Listę produktów zalecanych i nie zalecanych przy artrozie warto wydrukować i korzystać z niej przy komponowaniu jadłospisu seniora, ponieważ odżywianie ma realny wpływ na postęp artrozy.

Więcej ciekawych artykułów dotyczących pracy opiekunki osób starszych w Niemczech oraz wiążących się z tym wyzwań znajdziesz na naszym blogu lub Instagramie. Jeśli natomiast szukasz pracy skontaktuj się z Nami lub sprawdź aktualne oferty pracy tutaj lub na Facebook.

Related Posts