Czym jest osłabienie starcze?

Czym jest osłabienie starcze?
Z wiekiem poruszanie się staje się coraz trudniejsze, a wykonywanie podstawowych czynności, takich jak aktywność fizyczna, porządkowanie otoczenia czy przygotowywanie posiłków może stanowić duże wyzwanie. Tego typu objawy nazywane są osłabieniem starczym. To nieco enigmatyczne pojęcie oznacza dokładnie to samo, co marasmus senilis – czyli starczy uwiąd.

 
Czym jest osłabienie wśród seniorów?
 
Organizm z biegiem lat staje się coraz mniej wydolny. Ma to związek z postępującymi procesami starzeniowymi, które mają swoje źródło m.in. w spowolnionym metabolizmie komórkowym. Wytwarzanie przez organizm nowych komórek staje się znacznie wolniejsze, co wpływa na obniżenie siły i osłabienie mięśni (sarkopenia), a w efekcie – niższą mobilność i wydolność fizyczną.

  Spowolniona produkcja nowych komórek przez organizm seniora ma przede wszystkim wpływ na osłabienie funkcjonowania narządów, takich jak serce, wątroba, jelita i wiele innych. Pogorszenie podstawowych funkcji organizmu, będące efektem procesów starzeniowych, wiąże się ze spadkiem energii oraz ogólnej sprawności fizycznej.

  Należy pamiętać o tym, że procesy starzeniowe w każdym organizmie przebiegają w inny sposób – ich stopień zaawansowania może wynikać m.in. z dotychczasowego trybu życia, diety czy indywidualnych predyspozycji.

 
Opieka nad seniorem z marasmus senilis
 

Wśród ofert pracy dla opiekunek seniorów, w opisie schorzeń pacjenta osłabienie starcze występuje stosunkowo często. Wsparcie dla takiej osoby często polega na pomocy w wykonywaniu podstawowych czynności, takich jak ubieranie, dbanie o higienę osobistą, porządkowanie miejsca zamieszkania czy przygotowywanie posiłków.

  W opiece nad osobami z osłabieniem starczym niezwykle istotne jest także dbanie o prawidłowe nawodnienie i odpowiednią dietę – bogatą w niezbędne składniki odżywcze, minerały oraz witaminy, a także białko i wartościowe tłuszcze. Pomocne w zachowaniu relatywnie dobrej sprawności będą także proste ćwiczenia i niewymagająca aktywność fizyczna – np. spacery.

  Więcej ciekawych artykułów dotyczących pracy opiekunki osób starszych w Niemczech oraz wiążących się z tym wyzwań znajdziesz na naszym blogu lub Instagramie. Jeśli natomiast szukasz pracy skontaktuj się z Nami lub sprawdź aktualne oferty pracy tutaj lub na Facebook.
Related Posts