fbpx

Osteoporoza- jak wpływa na funkcjonowanie seniora?

Osteoporoza- jak wpływa na funkcjonowanie seniora?

Z biegiem lat sprawność ludzkiego organizmu może się zdecydowanie obniżać. Wpływ na to może mieć osłabienie procesów zachodzących w ciele, uwarunkowania genetyczne oraz rozmaite czynniki ryzyka, na które seniorzy wyeksponowani byli przez cały okres swojego życia. Osoby starsze często uskarżają się na dolegliwości ze strony układu szkieletowego, które mogą być powodowane m.in. postępującą osteoporozą.
 
Podatność na złamania i uszkodzenia w związku ze zmniejszoną masą kostną

 Choroby układu szkieletowego mogą uniemożliwiać samodzielne, niezależne funkcjonowanie wśród seniorów. Osteoporoza jest jedną z najczęściej występujących przypadłości osób starszych: powoduje ona m.in. ból pod wpływem długotrwałego obciążenia układu kostnego.

 Innym objawem tej choroby jest podatność na złamania: wskutek degradacji masy kostnej, która powodowana może być niedoborem wapnia czy witaminy D, szkielet seniora staje się wrażliwszy na uszkodzenia. Całkowite wyleczenie osteoporozy obecnie uznawane jest za niemożliwe – dzięki wdrożeniu odpowiedniej terapii, uwzględniającej modyfikację stylu życia oraz zastosowanie środków farmakologicznych, możliwe jest jedynie spowolnienie jej pogłębiania.
 
Osteoporoza u seniorów – czynniki ryzyka

 Zrzeszotnienie kości często diagnozowane jest wśród osób w zaawansowanym wieku, a może być ono spowodowane m.in. czynnikami genetycznymi. Według danych statystycznych, na osteoporozę czterokrotnie częściej zapadają kobiety – co ma związek z okresem przekwitania oraz wahaniami hormonalnymi, wskutek których wchłanianie cennych składników odżywczych jest znacznie utrudnione.

 W badaniach naukowych wyszczególnia się również zewnętrzne czynniki ryzyka, które mogą wpływać na występowanie osteoporozy wśród seniorów, a są to:
 
    • nieprawidłowa dieta, uboga w cenne białko oraz wapń,
    • długotrwałe spożywanie alkoholu oraz palenie wyrobów tytoniowych,
    • zbyt mała aktywność fizyczna,
    • niedowaga,
    • choroby współistniejące: cukrzyca, niedoczynność i nadczynność tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów wśród seniorów.


Więcej ciekawych artykułów dotyczących pracy opiekunki osób starszych w Niemczech oraz wiążących się z tym wyzwań znajdziesz na naszym blogu lub Instagramie. Jeśli natomiast szukasz pracy skontaktuj się z Nami lub sprawdź aktualne oferty pracy tutaj lub na Facebook.
Related Posts