Jak prawidłowo wykonywać transfer seniora?

Jak prawidłowo wykonywać transfer seniora?
Wskutek zmian chorobowych, wypadków bądź postępujących procesów starzeniowych, często osoby w podeszłym wieku mają ograniczone zdolności ruchowe. Opieka nad seniorami, którzy nie mogą poruszać się samodzielnie, jest bardzo angażująca – wymaga znajomości kilku ważnych praktyk, a także dostępności specjalnych urządzeń transportowych, takich jak np. lift.
 
Transfer seniora – jak wykonać go prawidłowo?

  Każdy pacjent ma inną historię chorób, różną mobilność oraz przede wszystkim – inne ciało. Transferowanie zwłaszcza tych seniorów, których masa ciała jest znaczna, stanowić może dla opiekunki duże wyzwanie. W końcu pomoc w poruszaniu się nie dotyczy jedynie jednorazowego przemieszczania z łóżka na wózek inwalidzki czy krzesło, ale też ciągłego wsparcia w korzystaniu z toalety, w dbaniu o higienę osobistą czy transferowaniu do pojazdu.

  Prawidłowe przemieszczanie osoby leżącej powinno odbywać się przede wszystkim w sposób bezpieczny zarówno dla seniora, jak i dla opiekunki. Zdarza się, że w wyniku nieprawidłowo przeprowadzonego transferu opiekunka doznaje kontuzji: zwichnięcia stawu bądź naciągnięcia mięśni. Aby tego unikać, ważne jest przybranie odpowiedniej postawy – należy lekko ugiąć kolana i zachować wyprostowane plecy, by nie obciążać kręgosłupa.

  Doświadczeni opiekunowie sugerują również, by pozostawać w jak najbliższym kontakcie fizycznym z pacjentem – unoszenie seniora, którego ciało przylega do ciała opiekuna, pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru. Zanim jednak przystąpimy do transferu, w trosce o komfort osoby starszej powinniśmy poinformować ją o naszych zamiarach.
 
Narzędzia i urządzenia pomocne przy transferze osoby leżącej

  Częściowy bądź całkowity paraliż może stanowić następstwo wylewów czy udarów. W zależności od indywidualnego stanu pacjenta opiekunki mogą mieć do czynienia z osobą całkowicie unieruchomioną bądź zdolną do pomagania w przemieszczaniu się. Zazwyczaj specjaliści, którzy zajmują się unieruchomionym seniorem, mają do dyspozycji specjalne, sterowane elektrycznie łóżka, lifty czy wózki inwalidzkie, zdecydowanie ułatwiające pracę.

  Więcej ciekawych artykułów dotyczących pracy opiekunki osób starszych w Niemczech oraz wiążących się z tym wyzwań znajdziesz na naszym blogu lub Instagramie. Jeśli natomiast szukasz pracy skontaktuj się z Nami lub sprawdź aktualne oferty pracy tutaj lub na Facebook.
Related Posts