Higiena jamy ustnej u seniora

Higiena jamy ustnej u seniora
Będąc opiekunką osoby starszej do jednych z twoich podstawowych zadań należy wsparcie seniora w codziennym funkcjonowaniu, przez co rozumiana jest między innymi pomoc przy zachowaniu higieny. Elementem, który dość często jest problematyczny w pracy opiekunki jest pomoc w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej podopiecznego. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak skuteczne wykonać tą czynność opiekuńczą i z jakich produktów najlepiej skorzystać, to zapraszamy do dalszej części artykułu.


Jakie produkty do mycia zębów wybrać dla seniora?

  1. Szczoteczka do zębów

Ze względu na większe ryzyko podrażnienia dziąseł oraz zmniejszoną sprawność manualną u seniorów zaleca się używanie szczoteczek z miękkim włosiem oraz małą główką. Warto rozważyć również korzystanie ze szczoteczki elektrycznej, która zapewnia dużo lepszą technikę oczyszczania zębów, nawet jeśli z różnych przyczyn szczotkowanie jest utrudnione.
 
  1. Pasta i płukanka

Podwyższone ryzyko próchnicy u osób starszych, wynikające miedzy innymi z zmniejszonej ilości śliny i problemów z dokładnym oczyszczeniem zębów, powoduje, że zaleca się stosowanie past do zębów i płukanek z podwyższonym stężeniem fluoru. U podopiecznych mających problem z wypluwaniem nadmiaru pasty zaleca się stosowanie minimalnej ilość. Na szczoteczkę wystarczy umieści objętość pasty odpowiadającą wielkości ziarna grochu.
 
  1. Nić dentystyczna

Oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych jest kluczowe w utrzymaniu prawidłowiej higieny jamy ustnej, jednak stosowanie klasycznej nici dentystycznej u seniorów może być utrudnione lub wręcz niemożliwe. W takim przypadku warto wykorzystać specjalne uchwyty do nici dentystycznej.
 
  1.  Higiena protezy zębowej 

Jeśli podopieczny stosuje protezę zębową, nie wolno zapominać o zachowaniu prawidłowej higieny zarówno samej protezy, jak i całej jamy ustnej. Błędem jest stosowanie past do zębów lub mydła do oczyszczania uzupełnienia protetycznego. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się do tego dedykowane pasty do protez zębowych, tabletki lub proszki czyszczące.
Jako opiekunka osoby starszej zawsze zadbaj o przypomnienie seniorowi o wyjęciu protezy na noc i umieszczenie jej w suchym, szczelnym opakowaniu. Szklanka z wodą nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ takie środowisko sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii.

  Zadbanie o prawidłową higienę jamy ustnej podopiecznego to jedno z podstawowych zadań każdej opiekunki osoby starszej. Choć początkowo może się to wydawać skomplikowane, to z biegiem czasu staje się coraz prostsze. Zaopatrzenie się w odpowiednio dobrane produkty i informowanie podopiecznego o każdym kolejnym kroku w procedurze mycia zębów to absolutne podstawy.

  Więcej ciekawych artykułów dotyczących pracy opiekunki osób starszych w Niemczech oraz wiążących się z tym wyzwań znajdziesz na naszym blogu lub Instagramie. Jeśli natomiast szukasz pracy skontaktuj się z Nami lub sprawdź aktualne oferty pracy tutaj lub na Facebook.
Related Posts