fbpx

Święta Bożego Narodzenia w Niemczech

Święta Bożego Narodzenia w Niemczech

Święta Bożego Narodzenia, i poprzedzający je Adwent, obfitują w liczne tradycje i zwyczaje, z których część, pomimo ogromnej globalizacji i komercjalizacji tych świąt, pozostaje charakterystyczna dla poszczególnych krajów, czy nawet regionów. Jeśli jesteś opiekunką osób starszych w Niemczech i pozostajesz na święta na zleceniu lub z jakiegoś innego powodu interesuje Cię świąteczne tradycje naszych zachodnich sąsiadów, zapraszamy do dalszej części artykułu.

 

Adwent

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia rozpoczynają się wraz z początkiem Adwentu, czyli okresu, na który składają się na 4 niedziele poprzedzające dzień 24 grudnia. To wtedy w miastach pojawiają się jarmarki bożonarodzeniowe, a niemieckie domy dekorowane są światełkami. Jedną z najważniejszych ozdób świątecznych jest wieniec świąteczny z czterema świecami, które zapalane są po kolei w każdą niedzielę adwentu. Zapaleniu świecy często towarzyszy odśpiewanie tradycyjnej pieśni:

Advent, Advent.

Ein Lichtlein brennt.

Erst eins, dann zwei,

dann drei, dann vier,

dann steht das Christkind

vor der Tür.

Adwent, Adwent.

Płonie światło.

Najpierw jeden, potem dwa

potem trzy, potem cztery,

potem stoi Dzieciątko Jezus

przed drzwiami.

Adwent to również czas licznych spotkań w gronie osób, z którymi nie będzie możliwości spędzić czasu w trakcie świąt. Advent-Umtrunk lub Adventsumtrunk to okazja do biesiadowania przy lekkich alkoholach, np. grzanym winie i domowych wypiekach.

Zwyczaje wigilijne

 

Kolacja wigilijna w niemieckich domach zawiera zazwyczaj 9 dań, z których najpopularniejsze to sałatka ziemniaczana – Kartoffelsalat i pieczona kiełbasa. Spędzając święta w Niemczech nie spotkamy się z kultywowanymi w Polsce zwyczajami, takimi jak: dzielenie się opłatkiem, wkładanie sianka pod obrus oraz pozostawianie pustego talerza dla zbłąkanego wędrowca.

Ubieranie choinki

Weihnachstbaum, czyli choinka świąteczna, to jeden z niepodważalnych symboli Świąt Bożego Narodzenia, a dekorowanie drzewka imbirowymi ciasteczkami i kolorowymi lampkami Niemcy rozpoczynają nawet kilka tygodni przed Wigilią. Pod choinką zazwyczaj znajdziemy drewniany żłobek, odtwarzający wydarzenia betlejemskie, a nie, jak w Polsce, prezenty. W Niemczech podarki kładzione są na stole w trakcie wieczerzy 24. grudnia.

Nietypowa bombka

Weihnachtsgurke, czyli ogórek bożonarodzeniowy, to jedna z ciekawszych, chociaż powoli zanikających, tradycji niemieckich. Dawniej na choince wieszano bombkę w kształcie warzywa obsypanego śniegiem lub w czapce Mikołaja, a w trakcie wigilii, pierwsza osoba, która wśród gałązek choinkowych odnalazła nietypową zieloną ozdobę, otrzymywała dodatkowy prezent i wróżono jej szczęście w nadchodzącym roku.

Kto przynosi prezenty?

Niemieckie dzieci, podobnie jak polskie, prezenty w grudniu otrzymują dwukrotnie. Pierwszy raz 6. grudnia, w tak zwane Mikołajki – Nikolaustag, upominki przynosi św. Mikołaj – heilige Nikolaus. Drugi raz kolorowe pakunki pojawiają się 24 grudnia. W środkowych i wschodnich landach zostawia je Świąteczny Gość  – Weihnachtsmann, natomiast w zachodnich i południowych tę funkcję pełni Dzieciatko Jezus – Christkind.

Podsumowując, Święta Bożego Narodzenia w Niemczech obchodzone są bardzo podobnie jak w Polsce, jednak będąc opiekunką osób starszych i decydując się na pozostanie na zleceniu przez cały grudzień, warto zapoznać się z lokalnymi tradycjami. Dzięki temu poczujesz się dużo pewniej i będziesz wiedziała czego się spodziewać.

Jeśli szukasz pracy, skontaktuj się z Nami lub sprawdź aktualne oferty tutaj lub na Facebooku. Więcej ciekawych artykułów dotyczących pracy opiekunki osób starszych w Niemczech oraz wiążących się z tym wyzwań znajdziesz na naszym blogu lub Instagramie.

Related Posts