fbpx

Pacjent terminalny – jak radzić sobie z pogarszającym się stanem zdrowia podopiecznego?

Pacjent terminalny – jak radzić sobie z pogarszającym się stanem zdrowia podopiecznego?
Opieka nad osobami, którym ze względu na stale pogarszający się stan zdrowia współczesna medycyna nie jest w stanie już zaoferować leczenia, wiąże się z ogromnym wysiłkiem – zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Pacjenci terminalni często doświadczają bardzo trudnych przeżyć, które wiążą się z nieuchronnym dążeniem do śmierci oraz brakiem możliwości powrotu do pełni zdrowia. Osoby, które na co dzień dbają o komfort podopiecznych w stanie terminalnym, aby nieco lepiej mogły radzić sobie z emocjami i pogarszającym się stanem pacjentów, powinny pamiętać o kilku ważnych aspektach.

 

Medycyna paliatywna polega przede wszystkim na łagodzeniu bólu oraz poprawianiu jakości życia Kiedy podopieczni chorują przewlekle, a ich dolegliwości nasilają się z każdym dniem, podlegają oni leczeniu paliatywnemu – czyli dążeniu do poprawy jakości życia pacjenta terminalnego. Wówczas konieczna jest pamięć o tym, że wszelkie możliwe środki lecznicze już zostały wykorzystane i pozostaje nam pogodzić się z naturalnym procesem, jakim jest umieranie. Opiekunkom osób w stanie terminalnym, zwłaszcza o mniejszym doświadczeniu, akceptacja faktu, iż ich pacjent niebawem może odejść, przychodzi z wielkim trudem.

 Priorytetem w opiece terminalnej jest zaspokajanie wszelkich potrzeb osoby chorej z najwyższą starannością o poszanowanie godności. Aby należycie dbać o komfort życia osoby przewlekle chorej, dodatkowo warto zatroszczyć się o codzienne wsparcie, szczerość, empatię i ciepłe, życzliwe traktowane. Znaczenie ma też przede wszystkim neutralizowanie negatywnych skutków postępującej choroby. Włączanie środków przeciwbólowych zalecanych przez lekarza prowadzącego pomaga w uśmierzeniu cierpienia fizycznego.

 

Chwiejność emocjonalna pacjentów terminalnych to duże wyzwanie dla opiekunki Pogarszający się stan zdrowia pacjenta paliatywnego odbija się nie tylko na jego samopoczuciu fizycznym, ale też stanie psychicznym. Typowe dla osób w stanie terminalnym są wahania nastroju związane z lękiem przed nieznanym, złością, brakiem akceptacji choroby i ich stanu zdrowia, niepewnością czy bezradnością.

 Więcej ciekawych artykułów dotyczących pracy opiekunki osób starszych w Niemczech oraz wiążących się z tym wyzwań znajdziesz na naszym blogu lub Instagramie. Jeśli natomiast szukasz pracy skontaktuj się z Nami lub sprawdź aktualne oferty pracy tutaj lub na Facebook.
Related Posts