fbpx

Jak wygląda dzień pracy opiekunki osób starszych?

Jak wygląda dzień pracy opiekunki osób starszych?
Rozpoczęcie nowej pracy zawsze związane jest ze stresem, który wynika ze zmiany obecnych nawyków czy środowiska. Łatwiej jest jeśli wiemy czego możemy spodziewać się w nowym miejscu zatrudnienia. Jak wygląda dzień pracy opiekunki w Niemczech? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które dopiero planują rozpocząć pracę w tej branży. Jest kilka istotnych rzeczy, które warto wiedzieć przed podjęciem pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech.

Warunki i wymagania w pracy jako opiekunka w Niemczech


Na początek warto poznać miejsce, w którym przyjdzie nam pracować. Opiekunka osób starszych w Niemczech może pracować zarówno w wyspecjalizowanej placówce opieki, jak i domu jednorodzinnym czy mieszkaniu podopiecznego. W zależności od miejsca pracy różnić się mogą warunki zatrudnienia oraz otrzymywane wynagrodzenie.

Dzień pracy opiekunki w Niemczech zaczyna się z reguły z samego rana. Mowa tutaj o godzinie 6:00 bądź 7:00. W wielu przypadkach to właśnie wtedy powinniśmy obudzić seniora, pomóc mu się ubrać i przygotować go do rozpoczynającego się dnia. Po zrealizowaniu tych porannych czynności opiekunka zabiera się za przyszykowanie śniadania. Następnym krokiem jest zadbanie o higienę osobistą seniora. Jeśli stan podopiecznego tego wymaga, należy pomóc osobie starszej w umyciu się. Na barkach opiekunki spoczywa również przypilnowanie, aby senior o odpowiedniej porze przyjął leki, przygotowane wcześniej przez jego rodzinę lub dyplomowanego pielęgniarza – Pflegedienst.

Poza czynnościami opiekuńczymi, do obowiązków opiekunki należy również prowadzenie domu. W czasie gdy senior ogląda telewizję lub udaje się na drzemkę, można zająć się praniem czy też sprzątaniem mieszkania.

Gdy nadejdzie odpowiedni czas, należy przygotować obiad, który spożywa się razem z seniorem. W ciągu dnia, warto też wygospodarować czas na, dostosowany do możliwości seniora, wspólny spacer lub pobyt na dworze.

Co istotne, wspomniane wcześniej czynności to wyłącznie typowy dzień w pracy opiekunka. W zależności od zapisów w umowie i indywidualnych ustaleń z podopiecznym oraz jego rodziną, poszczególne aspekty mogą się od siebie różnić. Przykładowo senior może uczęszczać na różnego typu zajęcia bądź mieć zaplanowaną wizytę lekarską.

Każdy dzień pracy opiekunki osób starszych, mimo pewnego schematu, może różnić się od siebie. Pamiętaj, że wyjeżdżając do pracy ze sprawdzoną, rzetelną firmą, w razie niespodziewanych sytuacji, z którymi nie wiesz jak sobie poradzić, możesz liczyć na stały kontakt z koordynatorem. Dzięki swemu doświadczeniu może on podpowiedzieć Ci jak poradzić sobie w danej sytuacji lub zasygnalizować rodzinie podopiecznego o zaistniałych trudnościach.

Więcej ciekawych artykułów dotyczących pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech znajdziesz na naszym blogu lub na Instagramie. Zajrzyj również na nasz Facebookowy profil lub do zakładki Oferty pracy, gdzie codziennie udostępniamy nowe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech!
Related Posts