Przyczyny udaru mózgu
Bezpośrednią przyczyną udaru mózgu jest uszkodzenie pojedynczych komórek nerwowych, wywołane niedostatecznym dopływem do nich krwi. Jednym z najczęstszych powodów, dlaczego dochodzi do niedokrwienia, jest nadciśnienie tętnicze. Z tego właśnie powodu ustabilizowanie ciśnienia, poprzez odpowiednie leczenie, obniża ryzyko wystąpienia udaru o około 30 – 40%.
Innymi czynnikami ryzyka są również:
- choroby naczyniowe, szczególnie miażdżyca,
- cukrzyca,
- otyłość i duża nadwaga,
- choroby serca,
- bezdech senny,
- stosowanie używek: papierosów alkoholu.
Objawy wystąpienia udaru mózgu
W zależności od fragmentu mózgu, w którym dochodzi do niedokrwienia objawy mogą się różnić. Za najczęściej występujące uznaje się:
- osłabienie mięśni twarzy,
- problem z poruszaniem kończynami, górnej, dolnej lub oboma na raz po tej samej stronie ciała,
- problemy ze wzrokiem,
- zaburzenia koordynacji ruchów i równowagi,
- silny ból głowy,
- utrata przytomności.
Akronim FAST
Aby ułatwić rozpoznanie objawów udaru mózgu i pozwolić na jak najszybsze przetransportowanie chorego do szpitala, opracowano akronim FAST (ang. szybko), w którym każda litera zwraca naszą uwagę na ważny aspekt:
- F (ang. Face – twarz) –opadający kącik ust i / lub oka, asymetria twarzy,
- A (ang. Arm – ramie) –osłabienie mięśni po jednej stronie ciała – często pojawia się niedowład ręki i/lub nogi,
- S (ang. Speech – mowa) – nagły problem z artykulacją, pojawiające się „bełkotanie”,
- T (ang. Time – czas) – objawy nie muszą pojawić się wszystkie, ale reakcja powinna być naprawdę szybka.
Niezwłocznie skontaktuj się z numerem alarmowym,
112 (zarówno będąc w Polsce, jaki i w Niemczech),
aby wezwać pogotowie ratunkowe.
Czas ma w tej sytuacji kluczowe znaczenie. Im szybciej chory trafi na oddział udarowy i zostanie poddany leczeniu, tym większa szansa na zachowanie sprawności fizycznej.Praktyczne porady dla opiekunek osób starszych
Jeśli u podopiecznego zaobserwujesz, którychś z objawów udaru mózgu, zanotuj godzinę ich wystąpienia – pozwoli to lepiej oszacować zakres zmian, które mogły nastąpić – i skontaktuj się z numerem 112 oraz z rodziną podopiecznego. Nie przenoś seniora, nie podnoś go i nie podawaj mu żadnych leków. Jeśli to konieczne okryj go kocem, aby nie doszło do wychłodzenia i pozostań przy nim, aż do przyjazdu ratowników medycznych.
Jeśli jesteś zainteresowana rozpoczęciem współpracy z HilfeMed, zapraszamy do kontaktu z Nami. Aktualne oferty pracy znajdziesz tutaj i na naszym profilu na Facebook. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, a część z potencjalnie przydatnych zebraliśmy w zakładce PYTANIA I ODPOWIEDZI.