Jak zachęcić podopiecznego do przyjmowania leków?

Jak zachęcić podopiecznego do przyjmowania leków?
Wiele osób, szczególnie starszych, aby móc prawidłowo funkcjonować powinno przyjmować środki, które wspierają ich organizm w normalnej pracy. Często pojawiają się jednak sytuacje, w których to senior z jakiegoś powodu nie chce przyjmować leków.

Aby móc go do tego zachęcić, warto jest poznać przyczynę takiego stanu rzeczy. Osoby starsze bardzo często nie chcą pogodzić się ze swoim stanem zdrowia i uważają, że nie potrzebują żadnych środków, aby być w pełni sił. Należy wówczas szczerze i spokojnie wyjaśnić podopiecznemu, dlaczego powinien regularnie zażywać dany lek.

 
Jak zachęcić podopiecznego do przyjmowania leków?


  Zadaniem opiekunek jest zadbanie o to, aby jej podopieczny przyjmował konkretne lekarstwa regularnie, o wyznaczonych porach. Co prawda taka osoba nie ma uprawnień ani możliwości bezpośredniego podawania leku seniorowi, ale musi upewnić się, że trafi on do osoby starszej. Jak radzić sobie w sytuacji, w której podopieczny nie chce przyjmować lekarstwa? Należy zacząć od poznania toku rozumowania, jaki idzie za tą decyzją.

  Jeżeli senior jest sprawny umysłowo, należy przeprowadzić z nim rozmowę. Jeśli poznasz powód takiej decyzji, łatwiej będzie Ci przekonać go do słuszności stosowania danego specyfiku. Sytuacja może stać się bardziej skomplikowana w momencie, w którym u osoby starszej występują problemy z logicznym myśleniem i podejmowaniem racjonalnych decyzji. Wówczas warto jest szybko zdiagnozować choroby typu otępiennego, takie jak demencja.

 
Przyczyny fizjologiczne


  Istnieje również możliwość, że senior nie chce przyjmować leków z przyczyn fizjologicznych. Często okazuje się, że u osób starszych występują choroby układu pokarmowego, które mogą utrudniać przyjmowanie lekarstw bądź po prostu ich przełykanie. Podsumowując, aby zachęcić osobę starszą do regularnego stosowania odpowiednich lekarstw należy między innymi:
 
  • podawać je w łatwiej do połknięcia formie,
  • tymczasowo bądź trwale ograniczyć leki tylko do tych niezbędnych,
  • podchodzić do seniora spokojne i cierpliwe,
  • zadbać o odpowiednie otoczenie.

  Postępowanie według powyższych zasad z pewnością ułatwi opiekunką osób starszych zadbanie o to, aby senior przyjął niezbędne środki lecznicze.

  Więcej ciekawych artykułów dotyczących pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech znajdziesz na naszym blogu lub na Instagramie. Zajrzyj również na nasz Facebookowy profil lub do zakładki Oferty pracy, gdzie codziennie udostępniamy nowe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech!
Related Posts