Dlaczego znajomość języka niemieckiego jest ważna w pracy opiekunki osób starszych w Niemczech?

Dlaczego znajomość języka niemieckiego jest ważna w pracy opiekunki osób starszych w Niemczech?
Planujesz rozpocząć pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech i przeglądając oferty pracy zastanawiasz się czemu tak wiele z nich, jako kryterium stawia minimum komunikatywną znajomość języka niemieckiego? A może twoja pierwsza sztela już dawno za tobą, jednak szukasz motywacji do dalszego rozwoju i chciałabyś poprawić swoje umiejętności językowe.

W tym artykule opiszemy 5 argumentów, dlaczego znajomość języka niemieckiego jest ważna w pracy opiekunki osób starszych w Niemczech.

 

1. Lepszy kontakt z podopiecznym i jego rodziną  Rozpoczęcie pracy jako opiekunka osób starszych wiąże się z zamieszkaniem w domu podopiecznego i spędzeniem z nim dość dużej ilości czasu w ciągu dnia. O ile ustalenie planu posiłków na kolejne dni czy listy produktów, które masz kupić w sklepie, może nie wymagać zbyt dużej znajomości języka,  już swobodna rozmowa z seniorem i jego rodziną, dzięki której lepiej się poznacie i zrozumiecie wzajemne potrzeby i oczekiwania, będzie trudna do przeprowadzania bez znajomości niemieckiego. Im lepiej znasz język osób, z którymi pracujesz, tym łatwiej będzie Ci uniknąć nieporozumień i konfliktów wynikających z ograniczonych możliwości komunikacyjnych.

 

2. Bezpieczeństwo seniora  Choć to dość oczywiste, osoby starsze, którymi będziesz się zajmować, są często mocno schorowane. Ryzyko, że mimo najlepszej opieki z Twojej strony, ich stan zdrowia nagle się pogorszy, jest spore. Może również dojść do upadku podopiecznego lub innej nagłej sytuacji, w której konieczne będzie wezwanie pogotowia i zawiadomienie o zdarzeniu rodziny podopiecznego. Istotne jest, aby w sytuacji stresującej, zagrażającej życiu seniora, zadziałać szybko, nie martwiąc się o to, czy dyspozytor ratunkowy dobrze Cię zrozumie lub jak prawidłowo zbudować zdanie po niemiecku.


3. Bezpieczeństwo opiekunki  Dobra znajomość języka niemieckiego, jeśli decydujesz się wyjazd do pracy w Niemczech, jest ważna również z perspektywy Twojego bezpieczeństwa. Jeśli w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia, konieczna będzie wizyta u lekarza lub pobyt w szpitalu, swobodna komunikacja z personelem to podstawa.

 

4. Swoboda i komfort psychiczny  Wyjazd do pracy za granicę i pobyt z dala od rodziny i bliskich może być dla Ciebie obciążający psychicznie. Kilkutygodniową rozłąkę dużo łatwiej jest znieść, jeśli nie czujesz się wyobcowana i samotna. Nawet krótka rozmowa z ekspedientką w sklepie, czy kurtuazyjna wymiana zdań z listonoszem zadziała pozytywnie na Twoje samopoczucie. Dużo łatwiej będzie Ci nawiązać relację, gdy będziesz posługiwała się językiem niemieckim dość płynnie.

 

5. Lepsze zarobki  W związku z tym, że dobra znajomość języka niemieckiego przez opiekunkę osób starszych niesie ze sobą wiele korzyści dla podopiecznego i jego rodziny, to są oni gotowi więcej zapłacić Pani, z większymi umiejętnościami językowymi. Stąd, nauka niemieckiego po prostu Ci się opłaca. Za teoretycznie tę samą pracę, może zarobić więcej, a na miejscu czuć się bezpieczniej i swobodniej.

  Podsumowując, znajomość języka niemieckiego w pracy opiekunki osób starszych w Niemczech jest pożądana przez seniorów i ich rodziny, ale również korzystna dla Ciebie – opiekunki. Warto stale podnosić swoje kompetencje językowe, np. zapoznając się z udostępnianymi na naszej stronie lekcjami niemieckiego, tak aby praca mogła sprawiać Ci jeszcze więcej przyjemności, przy jednoczesnym poczuciu bezpieczeństwa i komfortu psychicznego.

  Jeśli aktualnie szukasz pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, zgłoś się do nas lub aplikuj na konkretną ofertę pracy dostępną na stronie lub na naszym profilu Facebook. Czekają na Ciebie atrakcyjne zlecenia i dobre zarobki.

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga.
Related Posts