Deprecated: str_replace(): Passing null to parameter #3 ($subject) of type array|string is deprecated in /home/m8012/domains/hilfemed.pl/public_html/wp-content/plugins/pixfort-core/redux-framework/inc/class.redux_helpers.php on line 686
Czym grozi praca „na czarno”? - HilfeMed

Czym grozi praca „na czarno”?

Czym grozi praca „na czarno”?
Duża część osób, i to nie tylko takich, która dopiero wkraczają w dorosłe życie, decyduje się na tak zwaną pracę „na czarno”. Jest to dość popularne również wśród opiekunek osób starszych wyjeżdzających do Niemiec. Niestety, z reguły takie osoby nie są świadome konsekwencji oraz zagrożeń, jakie może to za sobą nieść. W poniższym wpisie poznasz wiele negatywnych efektów, które mogą wynikać z wykonywania zadań bez dokumentacji, umowy oraz bez poinformowania odpowiedniego urzędu.
 

Zagrożenia w pracy „na czarno”


  Na początek musisz wiedzieć, że pracując „na czarno” nie masz żadnej gwarancji wypłacenia wynagrodzenia. Brak umowy oznacza, że nie możesz również ubiegać się o wypłacenie określonej kwoty drogą sądową. W związku z tym, w bardzo łatwy sposób możesz zostać oszukany, a po miesiącu ciężkiej pracy Twoje konto bankowe może nie odnotować żadnych wpływów pieniężnych.

  Najistotniejszą wadą tego typu rozwiązania jest jednak jego legalność. Praca „na czarno” jest po prostu niezgodna z prawem. Wykonywanie zadań na rzecz pracodawcy bez poinformowania o tym fakcie odpowiednich urzędów może wiązać się z adekwatną karą. Najpopularniejszą jej formą jest grzywna, która w Polsce może wynosić od 500 zł do nawet 5000 zł w zależności od skali wykonywanej pracy. W skrajnych przypadkach osobie pracującej „na czarno” wyznaczyć można karę w postaci ograniczenia wolności do 2 lat. Jeśli natomiast, zdecydujesz się na taką pracę na terenie Niemiec, to grozi ci grzywna do 5000 €.
 

Dlaczego praca „na czarno” nie jest tego warta?


  Na pierwszy rzut oka tego typu praca może wydawać się opłacalna. Nie odprowadzasz składek, nie płacisz podatków, a wszystko co zrobisz, trafia bezpośrednio do Twojej kieszeni. Jest to jednak myślenie krótkodystansowe, które w przyszłości może wiązać się ze sporymi problemami. Prócz wspomnianych wcześniej grzywny czy braku zabezpieczenia, Twój pracodawca nie odprowadza za Ciebie również składek zdrowotnych. W przypadku chorób, pozostajesz bez zatrudnienia i bez żadnego źródła dochodu. Brak umowy skutkuje również brakiem stażu pracy wliczanego do wypłacania emerytur.
  Podsumowując, choć praca „na czarno” może z początku wydawać się opłacalna, tak na długi dystans jest ona po prostu nie warta świeczki, ponieważ nie otrzymujemy z jej tytułu żadnych zabezpieczeń i gwarancji.

  Jeśli aktualnie szukasz w pełni legalnej pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, zgłoś się do nas lub aplikuj na konkretną ofertę pracy dostępną na stronie lub na naszym profilu Facebook. Czekają na Ciebie atrakcyjne zlecenia i dobre zarobki.
Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga.
Related Posts