fbpx

Wielkanoc w Niemczech

Wielkanoc w Niemczech
Pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech i decydując się, aby pozostać na zleceniu w trakcie świąt Wielkiej Nocy, masz możliwość zyskać dodatkowy zastrzyk gotówki, w postaci premii za pracę w świąteczne dni, oraz na własnej skórze poznać tradycje naszych zachodnich sąsiadów związane z Wielkim Tygodniem.

Jeśli jednak wolisz zawczasu zapoznać się z wielkanocnymi zwyczajami Niemców, zapraszamy do dalszej części artykułu.

Jajko bez koszyczka

 Spędzając Wielkanoc w Niemczech warto wiedzieć, że nie praktykuje się tam znanego w Polsce zwyczaju święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Brak koszyczka nie powstrzymuje jednak Niemców przed malowaniem i dekorowaniem jajek, które mają dla nich inne, ciekawe zastosowania.

Po pierwsze pełnią one funkcję dekoracyjną i są umieszczane zarówno w domach, np. na wiosennych bukietach jak i przed domami, „ubierając” drzewka i krzewy w ogrodach.

Po drugie, niezwykle żywą niemiecką tradycją, kultywowaną podczas śniadania wielkanocnego, jest Ostereiertitschen. Ten zabawny konkurs polega na stukaniu o sobie kolorowymi jajkami, a wygrywa ten, którego pisanka najmniej się stłucze.

 

Wielkanocny zajączek Z Niedzielą Wielkanocna wiąże się również popularny, szczególnie wśród najmłodszych Niemców, zwyczaj poszukiwania „wielkanocnego zajączka”, czyli niewielkiego prezentu ukrytego w ogrodzie lub w domu.

 

Stół wielkanocny Ważnym elementem Wielkanocy są oczywiście świąteczne potrawy, które w Niemczech nie różnią się znacząco od tych spożywanych w Polsce. Jest jednak kilka, które warto tutaj wyróżnić.

Jeśli chodzi o zupy, to na niemieckich stołach króluje zupa ziołowa, tak zwana Kräutersuppe, przygotowywana z wiosennych ziół, takich jak mniszek lekarski, rokitnik, szczaw czy czosnek niedźwiedzi.

Wśród dań głównych prym wiodą mięsa niejadane na co dzień. Na obiad w Niedzielę Wielkanocną możemy się więc spodziewać jagnięciny lub baraniny w formie przeróżnych pieczeni, podawanych z purée ziemniaczanym lub kopytkami i sezonowymi warzywami.

Na deser przygotowywane są zazwyczaj babki drożdżowe, serniki lub słodkie chlebki np. orzechowe.

 Niemieckie zwyczaje i tradycje wielkanocne w wielu aspektach są podobne do tych kultywowanych w Polsce, jednak jest kilka różnić, które powodują, że spędzanie tego czasu na zleceniu może być ciekawym doświadczeniem.

 Jeśli jesteś zainteresowana rozpoczęciem współpracy z HilfeMed, zapraszamy do kontaktu. Aktualne oferty pracy znajdziesz tutaj lub na naszym profilu na Facebooku. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, a część z potencjalnie przydatnych zebraliśmy w zakładce PYTANIA I ODPOWIEDZI
Related Posts