fbpx

Odleżyny – co musisz o nich wiedzieć jako opiekunka osób starszych?

Odleżyny – co musisz o nich wiedzieć jako opiekunka osób starszych?

Opieka nad osobą starszą jest wymagająca i niesamowicie odpowiedzialna. To nie tylko wsparcie seniora w codziennych czynnościach, ale i ciągła obserwacja. W tej pracy Twoja czujność jest na wagę złota. Czy wiesz, na co zwrócić uwagę w związku z odleżynami? Przeczytaj ten krótki artykuł i poznaj obowiązki opiekunki osób starszych dotyczące profilaktyki przeciwodleżynowej.

 

Odleżyna – co to jest, jak rozpoznać?

 

Odleżyna to nic innego, jak rana powstająca na skutek ucisku danego fragmentu ciała. Długo trwający bezruch w jednej pozycji prowadzi do uszkodzeń na skórze, a tkanka podskórna, niedotleniona, obumiera. Tego rodzaju uszkodzenia bardzo szybko pogłębiają się. Mogą obejmować nie tylko wspomnianą tkankę, ale i również mięśnie oraz kości.

Wiesz już, co to odleżyna. Czy wiesz, jak rozpoznać nowo powstającą? To ważna umiejętność, którą powinnaś posiadać jako opiekunka osób starszych. Czasem niewinne zaczerwienienie na skórze może okazać się większym problemem, który wpływa nie tylko na stan fizyczny Twojego podopiecznego, ale i również na jego psychiczne samopoczucie.

odleżyna jak rozpoznać - HilfeMed

Jak wyglądają odleżyny? Stopnie odleżyn

 

Odleżyny wiążą się z bólem, dyskomfortem i długą rekonwalescencją. Zaawansowane ubytki tkanki i głębokie rany to idealne siedlisko oraz pożywka dla bakterii. Warto wiedzieć, że z zainfekowanej rany wydobywa się nieprzyjemny zapach. Mowa tu o zaawansowanym już stadium rany. Jak dzielimy stopnie odleżyn? Poniżej znajdziesz klasyfikację.

stopnie odleżyn - klasyfikacja HilfeMed

Jak wynika z powyższej grafiki wyróżniamy 5-stopniową skalę. Pamiętaj, że odleżyny 4. stopnia są tymi najbardziej zaawansowanymi, które bardzo szybko przechodzą w ostatnie stadium. Niedostateczna dbałość o nie może prowadzić nawet do śmierci. Konieczne w tym miejscu jest zaznaczenie, że opiekunka osób starszych nie ma uprawnień, ani obowiązku opatrywania odleżyn swojego podopiecznego. W tym przypadku do seniora przychodzi dyplomowana pielęgniarka osób starszych, która odpowiedzialna jest za wykonywanie czynności okołomedycznych (z niem. der Pflegedienst).

Zobacz: Profilaktyka przeciwodleżynowa – poradnik dla opiekunki

 

Profilaktyka odleżyn – zapobieganie odleżynom

 

Powinnaś natomiast wiedzieć, że obserwacja i profilaktyka odleżyn jest już po stronie opiekunki. O czym warto pamiętać? Oto nasza lista działań, do której warto wracać lub przepisać do własnoręcznie sporządzonej listy „obowiązki opiekunki osób starszych”:

  • pamiętaj o regularnej zmianie pozycji ciała Seniora całkowicie unieruchomionego (co 1,5 – 2 godziny),
  • zwracaj uwagę na to, czy Twój podopieczny nie jest narażony na wszelkiego rodzaju obtarcia przy transferze,
  • przy codziennej pielęgnacji ciała, obserwuj szczególnie miejsca najbardziej wrażliwe na ucisk (potylica, łopatki, łokcie, pośladki, kości biodrowe, kość ogonowa, a nawet łydki),
  • zwracaj uwagę na regularną wymianę pościeli (więcej na ten temat znajdziesz w naszym poprzednim artykule dotyczącym profilaktyki przeciwodleżynowej).

Odleżyny (zwłaszcza te 4. stopnia) wymagają długiego leczenia. Stąd też lepiej nie dopuszczać do ich wystąpienia. Z tego artykułu zapamiętasz czym są tego rodzaju rany, jak wygląda ich klasyfikacja oraz na czym polega zapobieganie odleżynom. Jako opiekunka pamiętaj również o swoich prawach i obowiązkach. W opiece nad seniorem nie wszystko spoczywa na Twoich barkach. Wynika to z ogólnie przyjętych standardów. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat pracy w opiece? Koniecznie śledź naszego bloga.

Related Posts