Ochrona przeciwsłoneczna seniora – porady dla opiekunki

Ochrona przeciwsłoneczna seniora – porady dla opiekunki
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo szkodliwe może być długotrwałe narażanie się na promienie słonecznie, tym bardziej w przypadku seniorów. Ochrona przeciwsłoneczna jest niezwykle ważna dla zdrowia osób starszych, zwłaszcza w okresie letnim. Jako opiekunka osób starszych, masz kluczową rolę w zadbaniu, aby Twój podopieczny był odpowiednio chroniony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Oto kilka porad, które pomogą Ci w dbaniu o skuteczną ochronę seniora.  
Co powinnaś wiedzieć?
 
  1. Unikaj najgorętszych godzin: Promienie słoneczne są najbardziej intensywne między godziną 10:00 a 16:00. Postaraj się ograniczać aktywność na zewnątrz w tym czasie, lub znajdź zacienione miejsca, w których Twój podopieczny będzie mógł odpocząć.
 
  1. Stosuj kremy z filtrem UV: Wybierz krem ochronny o wysokim faktorze SPF (co najmniej 30) i zastosuj go na odsłonięte części ciała seniora, takie jak twarz, ręce i nogi. Pamiętaj, aby regularnie nakładać krem co 2-3 godziny i po każdym kontakcie z wodą.
 
  1. Odzież ochronna: Zachęcaj seniora do noszenia długich rękawów, spodni i szerokorozkloszowanych kapeluszy z daszkiem, które chronią przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Wybieraj lekkie, przewiewne materiały, które pomogą utrzymać komfort termiczny seniora.
 
  1. Okulary przeciwsłoneczne: Dobrze przyciemnione okulary przeciwsłoneczne są niezwykle istotne dla ochrony oczu seniora przed szkodliwym działaniem promieni UV. Upewnij się, że Twój podopieczny ma odpowiednie okulary i zachęcaj go do ich noszenia na zewnątrz, szczególnie w upalne dni.
 
  1. Nawadnianie: Pamiętaj, że starsze osoby są bardziej podatne na odwodnienie. Zachęcaj seniora do regularnego picia wody, zwłaszcza w czasie upałów. Unikaj napojów zawierających alkohol lub kofeinę, które mogą prowadzić do odwodnienia organizmu.
Related Posts