Udar słoneczny – objawy i pierwsza pomoc

Udar słoneczny – objawy i pierwsza pomoc

O skutecznej ochronie przeciwsłonecznej senior mogłaś przeczytaj w jednym z naszych ostatnich artykułów (sprawdź tutaj). Jednak , mimo tej wiedzy, może zdarzyć się sytuacja, w której u twojego podopiecznego dojdzie do udaru słonecznego. Dowiedz się jak rozpoznać ten niebezpieczny dla zdrowia i życia stan, oraz jak postępować w kryzysowej sytuacji.

 

Udar słoneczny

 

Udar słoneczny, zwany również udarem cieplnym, porażeniem cieplnym lub hipertermią jest skutkiem przegrzania organizmu. W momencie, w którym z różnych przyczyn, organizm nie jest w stanie odprowadzić zgromadzonego w ciele nadmiaru ciepła, dochodzi do naturalnej reakcji obronnej. Stan ten może być szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci, oraz dla osób starszych oraz osób z dolegliwościami układu krążenia.

 

Objawy udaru słonecznego

 

Ze względu na poważne konsekwencji udaru cieplnego warto być wyczulonym na jego pierwsze objawy, którymi mogą być:

 • ból i zawroty głowy,
 • zaczerwienie i poparzenie skóry,
 • nudności, wymioty,
 • ogólne osłabienie,
 • gorączka, nawet powyżej 41 stopni Celsjusza,
 • początkowo obfite pocenie, które z czasem ustępuje,
 • utrata przytomności,
 • trudności z oddychaniem.
Pierwsza pomoc w udarze słonecznym

 

Jeśli będąc opiekunką osoby starszej zaobserwujesz u swojego podopiecznego niepokojące objawy, mogące być wynikiem długotrwałego przebywania na słońcu, nie zwlekaj.

 1. Umieść chorego w chłodnym, zacienionym miejscu.
 2. Rozluźnij ubrania, aby ułatwić naturalną wymianę cieplną organizmu.
 3. Jeśli podopieczny jest przytomny, podawaj mu duże ilości chłodnej wody do picia.
 4. Aby obniżyć temperaturę ciała, wykonuj zimne okłady (z wody lub lodu) na klatkę piersiową, kark i głowę.
 5. Jeśli stan podopiecznego nie poprawia się, lub objawy przybierają na sile, koniecznie wezwij pomoc lekarską i powiadom rodzinę seniora.
Podsumowanie

 

Długotrwałe przebywanie na słońcu, może nieść za sobą poważne konsekwencje, a objawów udaru słonecznego absolutnie można bagatelizować. Zawsze lepiej zapobiegać niż walczyć z konsekwencjami, więc pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej seniora. Jeśli jednak będzie taka konieczność, postępuj zgodnie z opisanymi poważnej zasadami pierwszej pomocy w udarze słonecznym.

 

Więcej artykułów dotyczących pracy jako opiekunka osób starszych znajdziesz na naszym blogu.

Jeśli jesteś zainteresowana rozpoczęciem pracy lub szukasz zlecenia zgłosić się do nas telefonicznie  lub przez formularz kontaktowy. Aktualne oferty zleceń znajdziesz na naszym Facebooku lub w zakładce Oferty Pracy.

Related Posts