Opieka nad osobą niewidzącą – porady

Opieka nad osobą niewidzącą – porady
Wraz w upływem lat, w naszym organizmie zachodzą naturalne zmiany prowadzące do pogorszenia się funkcjonowania wszystkich narządów. Już po 40 roku życia, osłabieniu ulega również nasz wzrok, co powoduje, że spora grupa podopiecznych opiekunek osób starszych zmaga się z starczowzrocznością.
Opieka nad osobą niewidomą lub niedowidzącą może być pewnego rodzaju wyzwaniem, lecz stosowanie kilku prostych zasada przedstawionych w tym artykule może ją znacząco ułatwić.

 

Zachowaj porządek    Opiekując się osobą z dysfunkcją wzorku bardzo ważne jest zachowanie stałego położenia wszystkich przedmiotów w domu. Dzięki temu, podopieczny będzie czuł się bardziej komfortowo, a domowa przestrzeń będzie dla niego bezpieczna.
Jeśli sytuacja tego wymaga i musisz zmienić położenie pewnych rzeczy w domu, ważne jest aby wyraźnie zakomunikować ten fakt podopiecznemu.

Opisuj co się dzieje  Komunikacja to bardzo ważny punkt w pracy z osobą z wadą wzroku. Pamiętaj, aby informować seniora, co się dzieje w jego otoczeniu w sposób prosty, konkretny, zachowując łagodny ton. Szczególnie istotne jest jeśli stawiasz przed nim np. ciepły napój, lub w jego zasięgu jest przedmiot, który może być dla niego potencjalnie niebezpieczny.

 

Zachowaj intymność  Podobna zasada tyczy się pomocy osobie cierpiącej na starczowzroczność w trakcie higieny osobistej. Informuj podopiecznego o tym jakie czynności planujesz wykonać, co wydarzy się za chwilę. Pamiętaj, że osoba która nie widzi, będzie czuła się niekomfortowo, w trakcie niespodziewanej sytuacji czy dotyku. Postaraj się zachować maksimum intymności w trakcie kąpieli.

 

Bezpieczne posiłki  Mimo utarty wzroku, podopieczny bardzo często jest w stanie sam spożywać posiłki, istotne jest jednak zachowanie bezpieczeństwa i prawidłowa komunikacja. Stawiając przed seniorem ciepły posiłek, poinformuj go o tym fakcie, oraz opowiedz co znajduje się na talerzu, jakich smaków i konsystencji może się spodziewać.
  Podsumowując, opieka nad sobą z problemami ze wzrokiem bazuje w głównej mierze na prawidłowej komunikacji.
Cierpliwe opisywanie podopiecznemu co się dzieje wokół niego, spowoduje że będzie on się czuł komfortowo i zyska do ciebie zaufanie.

  Jeśli jesteś zainteresowana rozpoczęciem pracy lub szukasz zlecenia zgłosić się do nas telefonicznie  lub przez formularz kontaktowy. Aktualne oferty zleceń znajdziesz na naszym Facebooku lub w zakładce Oferty Pracy.

  Więcej przydatnych informacji dotyczący pracy opiekunki znajdziesz na naszym blogu.
Related Posts