Depresja sezonowa
Depresja jesienna nie została jeszcze zakwalifikowana jako choroba, ale jest już ogólnie stosowanym terminem, który przez psychiatrów i lekarzy określany jest jako sezonowa choroba afektywna (z ang. SAD, Seasoal Affective Disorder). Przyczyny jej występowania nie są dokładnie znane, lecz za główny powód podaje się nadmierne wydzielanie przez mózg hormonu snu, melatoniny, która to zaburza wydzielanie serotoniny, zwanej hormonem szczęścia.
Alarmujące objawy
Powszechnie przyjęło się twierdzić, że nasz nastrój pogarsza wraz ze zmianami pogody i każdemu zdarza się jesienna chandra. Jeśli jednak przez co najmniej 2 tygodnie u siebie lub swojego podopiecznego obserwujesz poniższe objawy, może to świadczyć o wystąpieniu SAD.
Objawy depresji sezonowej.
- problemy ze snem, zarówno bezsenność jaki nadmierna senność,
- apatia,
- problemy z koncentracją,
- nie odczuwanie radości,
- nawracające „czarne” myśli,
- nadmierny apetyt – „zajadanie” stresu,
- trudność z jakąkolwiek aktywnością fizyczną.
Leczenie SAD
Wizyta u specjalisty może zakończyć się wprowadzeniem farmakoterapii, która jest bardzo skuteczna w leczeniu, jednak stosowana w ostateczności i w uzasadnionych przypadkach. Świetne efekty daje również fototerapia, czyli naświetlania imitujące naturalne promienie słoneczne.
Aby złagodzić lub zapobiec wystąpieniu o9bjawów depresji sezonowej warto zastosować kilka uniwersalnych rad, które poprawią naszą ogólną kondycję i pozytywnie płyną na samopoczucie.
- Odrobina aktywności fizycznej
- Zadbaj o dietę
- Zastosuj suplementację
Podkreślić jednak warto, że jeśli objawy depresji sezonowej są mocno dokuczliwe, lub z biegiem czasu się nasilają, konieczna jest wizyta u specjalista.
Powyższe rady działają tylko wspomagająco i nie zastąpią farmakoterapii. Jeśli czas występowania objawów przedłuża się lub ich intensywność nasila, nie zwlekaj i zgłoś się do specjalisty.