Jak sobie radzić z jesienną depresją?

Jak sobie radzić z jesienną depresją?
Chodź jeszcze kilka dni temu korzystaliśmy z uroków słonecznych, letnich dni,  dziś wertujemy już szafy w poszukiwaniu grubych swetrów i płaszczy. Nie da się ukryć że jesień za pasem, a co za tym idzie przed nam pochmurny okres z małą ilością naturalnego światła, który może powodować u nas spadki nastroju lub sezonową depresję. Dowiedz się więcej na temat tej przypadłości, która, jeśli jesteś opiekunką osoby starszej, może dotknąć również twojego podopiecznego.

 
Depresja sezonowa


Depresja jesienna nie została jeszcze zakwalifikowana jako choroba, ale jest już ogólnie stosowanym terminem, który przez psychiatrów i lekarzy określany jest jako sezonowa choroba afektywna (z ang. SAD, Seasoal Affective Disorder). Przyczyny jej występowania nie są dokładnie znane, lecz za główny powód podaje się nadmierne wydzielanie przez mózg hormonu snu, melatoniny, która to zaburza wydzielanie serotoniny, zwanej hormonem szczęścia.

 
Alarmujące objawy


Powszechnie przyjęło się twierdzić, że nasz nastrój pogarsza wraz ze zmianami pogody i każdemu zdarza się jesienna chandra. Jeśli jednak przez co najmniej 2 tygodnie u siebie lub swojego podopiecznego obserwujesz poniższe objawy, może to świadczyć o wystąpieniu SAD.

Objawy depresji sezonowej.
  • problemy ze snem, zarówno bezsenność jaki nadmierna senność,
  • apatia,
  • problemy z koncentracją,
  • nie odczuwanie radości,
  • nawracające „czarne” myśli,
  • nadmierny apetyt – „zajadanie” stresu,
  • trudność z jakąkolwiek aktywnością fizyczną.


  Powyższe objawy potrafią być bardzo uciążliwe i uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Warto wtedy udać się do psychiatry lub psychologia, który udzieli fachowej pomocy.

 
Leczenie SAD


Wizyta u specjalisty może zakończyć się wprowadzeniem farmakoterapii, która jest bardzo skuteczna w leczeniu, jednak stosowana w ostateczności i w uzasadnionych przypadkach. Świetne efekty daje również fototerapia, czyli naświetlania imitujące naturalne promienie słoneczne.

Aby złagodzić lub zapobiec wystąpieniu o9bjawów depresji sezonowej warto zastosować kilka uniwersalnych rad, które poprawią naszą ogólną kondycję i pozytywnie płyną na samopoczucie.
  1. Odrobina aktywności fizycznej
Mimo, że często pogoda nie zachęca, warto nie zapomnieć o regularnych spacerach. Pozytywnie wpłyną one na naszą kondycję, pozwolą odetchnąć od codziennych problemów.
  1. Zadbaj o dietę
W okresie jesienno- zimowym warto aby nasza dieta była bogata w kwasy omega 3, które pozytywnie wpływają na neuroprzekaźniki odpowiedzialne za nasz nastrój. Do polecanych produktów zaliczamy głównie ryby, ale także pełnoziarniste pieczywo i brązowy ryz.
  1. Zastosuj suplementację
Aby uzupełnić naszą dietę w brakujące składniki warto wspomóc się produktami bogatymi w witaminę D3  i witaminy z grupy B.

  Podkreślić jednak warto, że jeśli objawy depresji sezonowej są mocno dokuczliwe, lub z biegiem czasu się nasilają, konieczna jest wizyta u specjalista.

  Powyższe rady działają tylko wspomagająco i nie zastąpią farmakoterapii. Jeśli czas występowania objawów przedłuża się lub ich intensywność nasila, nie zwlekaj i zgłoś się do specjalisty. 
Related Posts