Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera

Alzheimer to schorzenie, które dotyka głównie emerytów. Szybka diagnoza może pomóc w opóźnieniu postępowania choroby i wydłużyć świadome życie chorującej na Alzheimera osoby. Oprócz tego już w młodym wieku powinniśmy wprowadzić do swojego życia kilka zmian, które mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby.

Objawy:

W pierwszej fazie choroby objawy są łagodne: chora osoba zapomina, gdzie odłożyła jakiś przedmiot i często powtarza te same słowa. Chory izoluje się od innych ludzi, ma wahania nastroju i jest . W późniejszej fazie mogą pojawić się problemy z orientacją w terenie, zapominanie często odwiedzanych miejsc. Osoby chore mają również problemy z rozpoznawaniem bliskich, czasami pojawiają się napady agresji. W ostatniej, najbardziej zaawansowanej fazie choroby, osoba cierpiąca na Alzheimera potrzebuje ciągłej opieki i jest całkowicie niesamodzielna – potrzebuje pomocy ze wszystkimi czynnościami, nie poznaje nikogo, pojawia się inkontynencja. Czasami u chorych osób pojawiają się problemy z poruszaniem się.

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania:

– choroba częściej diagnozowana jest u kobiet,– podeszły wiek (ryzyko zwiększa się po ukończeniu 65. roku życia),– niskie wykształcenie,– zespół Downa,– choroby układu krążenia,– dziedziczenie – członek rodziny chorujący na Alzheimera (jednak jest to rzadko występujący czynnik).

Leczenie:

Niestety choroba Alzheimera jest aktualnie niewyleczalna. Istnieją leki, które jedynie opóźniają jej rozwój.

Zapobieganie:

– Zapobieganie chorobom układu krążenia – dbaj o swoją wagę, unikaj cukru, nie pal papierosów i nie nadużywaj alkoholu,– Zdobywanie nowej wiedzy – pomocna jest tutaj na przykład nauka nowego języka. Warto też często sięgać po książki i wykonywać zadania, które ćwiczą nasz mózg – rozwiązywać krzyżówki, układać puzzle, grać w sudoku,– Ćwiczenie pamięci – tutaj przydadzą się gry typu memory, które dostępne są nie tylko w formie fizycznej, ale także można je znaleźć na wielu stronach z grami online,– Spożywanie produktów bogatych w kwasy Omega-3 – na przykład ryb (szczególnie tych mniejszych, jak na przykład sardynki), owoców morza, orzechów włoskich, tranu, nasion chia, siemienia lnianego lub oleju lnianego. Kwas tłuszczowy Omega-3 dostępny jest również w postaci tabletek.Stosowanie tych sposobów może opóźnić postępowanie choroby, a nawet zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia. Więcej ciekawych artykułów dotyczących pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech znajdziecie na naszym blogu. Zajrzyjcie też na nasz Facebookowy profil, gdzie codziennie pojawiają się nowe oferty pracy dla opiekunek za granicą!        
Related Posts
WordPress Cookie Notice by Real Cookie Banner