Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera

Alzheimer to schorzenie, które dotyka głównie emerytów. Szybka diagnoza może pomóc w opóźnieniu postępowania choroby i wydłużyć świadome życie chorującej na Alzheimera osoby. Oprócz tego już w młodym wieku powinniśmy wprowadzić do swojego życia kilka zmian, które mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby.

Objawy:

W pierwszej fazie choroby objawy są łagodne: chora osoba zapomina, gdzie odłożyła jakiś przedmiot i często powtarza te same słowa. Chory izoluje się od innych ludzi, ma wahania nastroju i jest . W późniejszej fazie mogą pojawić się problemy z orientacją w terenie, zapominanie często odwiedzanych miejsc. Osoby chore mają również problemy z rozpoznawaniem bliskich, czasami pojawiają się napady agresji. W ostatniej, najbardziej zaawansowanej fazie choroby, osoba cierpiąca na Alzheimera potrzebuje ciągłej opieki i jest całkowicie niesamodzielna – potrzebuje pomocy ze wszystkimi czynnościami, nie poznaje nikogo, pojawia się inkontynencja. Czasami u chorych osób pojawiają się problemy z poruszaniem się.

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania:

– choroba częściej diagnozowana jest u kobiet, – podeszły wiek (ryzyko zwiększa się po ukończeniu 65. roku życia), – niskie wykształcenie, – zespół Downa, – choroby układu krążenia, – dziedziczenie – członek rodziny chorujący na Alzheimera (jednak jest to rzadko występujący czynnik).

Leczenie:

Niestety choroba Alzheimera jest aktualnie niewyleczalna. Istnieją leki, które jedynie opóźniają jej rozwój.

Zapobieganie:

– Zapobieganie chorobom układu krążenia – dbaj o swoją wagę, unikaj cukru, nie pal papierosów i nie nadużywaj alkoholu, – Zdobywanie nowej wiedzy – pomocna jest tutaj na przykład nauka nowego języka. Warto też często sięgać po książki i wykonywać zadania, które ćwiczą nasz mózg – rozwiązywać krzyżówki, układać puzzle, grać w sudoku, – Ćwiczenie pamięci – tutaj przydadzą się gry typu memory, które dostępne są nie tylko w formie fizycznej, ale także można je znaleźć na wielu stronach z grami online, – Spożywanie produktów bogatych w kwasy Omega-3 – na przykład ryb (szczególnie tych mniejszych, jak na przykład sardynki), owoców morza, orzechów włoskich, tranu, nasion chia, siemienia lnianego lub oleju lnianego. Kwas tłuszczowy Omega-3 dostępny jest również w postaci tabletek. Stosowanie tych sposobów może opóźnić postępowanie choroby, a nawet zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia.   Więcej ciekawych artykułów dotyczących pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech znajdziecie na naszym blogu. Zajrzyjcie też na nasz Facebookowy profil, gdzie codziennie pojawiają się nowe oferty pracy dla opiekunek za granicą!                
Related Posts