Choroba Alzheimera
Alzheimer to schorzenie, które dotyka głównie emerytów. Szybka diagnoza może pomóc w opóźnieniu postępowania choroby i wydłużyć świadome życie chorującej na Alzheimera osoby. Oprócz tego już w młodym wieku powinniśmy wprowadzić do swojego życia kilka zmian, które mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby.
Objawy:
W pierwszej fazie choroby objawy są łagodne: chora osoba zapomina, gdzie odłożyła jakiś przedmiot i często powtarza te same słowa. Chory izoluje się od innych ludzi, ma wahania nastroju i jest . W późniejszej fazie mogą pojawić się problemy z orientacją w terenie, zapominanie często odwiedzanych miejsc. Osoby chore mają również problemy z rozpoznawaniem bliskich, czasami pojawiają się napady agresji. W ostatniej, najbardziej zaawansowanej fazie choroby, osoba cierpiąca na Alzheimera potrzebuje ciągłej opieki i jest całkowicie niesamodzielna – potrzebuje pomocy ze wszystkimi czynnościami, nie poznaje nikogo, pojawia się inkontynencja. Czasami u chorych osób pojawiają się problemy z poruszaniem się.
Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania:
– choroba częściej diagnozowana jest u kobiet,
– podeszły wiek (ryzyko zwiększa się po ukończeniu 65. roku życia),
– niskie wykształcenie,
– zespół Downa,
– choroby układu krążenia,
– dziedziczenie – członek rodziny chorujący na Alzheimera (jednak jest to rzadko występujący czynnik).
Leczenie:
Niestety choroba Alzheimera jest aktualnie niewyleczalna. Istnieją leki, które jedynie opóźniają jej rozwój.
Zapobieganie:
– Zapobieganie chorobom układu krążenia – dbaj o swoją wagę, unikaj cukru, nie pal papierosów i nie nadużywaj alkoholu,
– Zdobywanie nowej wiedzy – pomocna jest tutaj na przykład nauka nowego języka. Warto też często sięgać po książki i wykonywać zadania, które ćwiczą nasz mózg – rozwiązywać krzyżówki, układać puzzle, grać w sudoku,
– Ćwiczenie pamięci – tutaj przydadzą się gry typu memory, które dostępne są nie tylko w formie fizycznej, ale także można je znaleźć na wielu stronach z grami online,
– Spożywanie produktów bogatych w kwasy Omega-3 – na przykład ryb (szczególnie tych mniejszych, jak na przykład sardynki), owoców morza, orzechów włoskich, tranu, nasion chia, siemienia lnianego lub oleju lnianego. Kwas tłuszczowy Omega-3 dostępny jest również w postaci tabletek.
Stosowanie tych sposobów może opóźnić postępowanie choroby, a nawet zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia.
Więcej ciekawych artykułów dotyczących pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech znajdziecie na naszym
blogu. Zajrzyjcie też na nasz
Facebookowy profil, gdzie codziennie pojawiają się nowe oferty pracy dla opiekunek za granicą!