Jak przygotować się do wyjazdu?

Zanim podejmiemy decyzje o wyjeździe do pracy do Niemiec w charakterze opiekunki osoby starszej, musimy się dobrze zastanowić i wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii.

Po pierwsze wyjazd do jakiego się przygotowujemy, to jest wyjazd na kilka tygodni. Jest to czas kiedy będziemy z dala od rodziny i naszych bliskich. Musimy się dobrze do tego przygotować. Upewnijmy się, że zniesiemy tą rozłąkę.  Zadbajmy o to, aby pozostawać w stałym kontakcie z rodziną. Dobrym rozwiązaniem są konta na portalach społecznościowych, oraz wszelkiego rodzaju komunikatory internetowe. Każda rodzina do której wyjedziemy bez problemu umożliwi nam dostęp do Internetu.  Zapewnijmy sobie możliwość wykonywania, jak i odbierania połączeń telefonicznych, oraz pisania smsów bez ograniczeń. Pozwoli nam to na komunikowanie się z bliskimi jak i na uczestniczenie w ważnych wydarzeniach rodzinnych, pomimo dużej odległości.

Wybierając odzież jaką zabierzemy ze sobą, weźmy pod uwagę długość naszego wyjazdu oraz pogodę, która potrafi być bardzo zmienna. Dobra książka, a może zestaw krzyżówek umilą nam czas wolny i będą lekarstwem na długie wieczory.  Każdej osobie wyjeżdżającej do Niemiec przyda się również Słownik Języka Niemieckiego. Przecież zawsze może się zdarzyć sytuacja w której słowo, którego akurat chcemy użyć, wyleci nam z pamięci. Oczywiście przed wyjazdem skorzystajmy z kursu językowego w HILFE-MED, który pozwoli nam opanować podstawy języka niemieckiego, abyśmy mogli bez problemu komunikować się z naszym podopiecznym i jego rodziną.

Wszystkie opiekunki wyjeżdżające do opieki nad osobą starszą, powinny otrzymać dokładne informacje o wszelkich przypadłościach, schorzeniach i chorobach swojego podopiecznego, oraz zakres obowiązków należących do opiekunki. Taka wiedza pozwala na przygotowanie się do sprawowania odpowiedniej opieki. HILFE-MED dla swoich opiekunek dysponuje odpowiednimi szkoleniami  dotyczącymi chorób wieku starczego, jak i zagadnień związanych z samą opieką seniorów. Dobrze jest mieć odpowiednią wiedzę, dzięki temu zyskamy pewność siebie i zdecydowanie odpowiednio zaopiekujemy się naszym podopiecznym.

Read more

Jakie kwalifikacje powinna posiadać Opiekunka?

Praca w charakterze opiekuna osoby starszej wymaga dużej empatii, cierpliwości i wyrozumiałości. Podopieczni to osoby w jesieni swojego życia, często chorujące, o obniżonej sprawności ruchowej, wymagające niekiedy stałej pomocy przy codziennych czynnościach. Każdego podopiecznego traktujemy indywidualnie. Staramy się pomóc i ulżyć w jego dolegliwościach. Dużym plusem dla opiekuna  jest doświadczenie w pracy z seniorami. Nie jest to jednak wymóg konieczny ze względu na kompleksowe przeszkolenie przyszłych pracowników Hilfe – Med.

Niewątpliwie ważną rzeczą przed wyjazdem do Niemiec jest zapoznanie się z podstawowym słownictwem w języku niemieckim. Wszystkie osoby wyjeżdżające z Hilfe – Med mają pełen dostęp do kursu językowego w celu poznania i nauczenia się podstawowych zwrotów pozwalających na porozumienie się z seniorem i jego rodziną. Chociaż doświadczenie w opiece nad osobami starszymi jak i znajomość języka nie są obowiązkiem, jednakże bywa często tak, iż wysokość wynagrodzenia jest właśnie od tego uzależniona. Czyli im częściej wyjeżdżamy tym lepiej zarabiamy i oczywiście zyskujemy cenne doświadczenie, jak i przyswajamy sobie język niemiecki, bo nic jak nauka poprzez praktykę nie uczy najlepiej.

Read more

Jak wygląda praca Opiekunek?

Praca Opiekunki osoby starszej prawie nie różni się od opieki jaką otaczamy naszych najbliższych w czasie ich choroby. Wyjeżdżając musimy pamiętać, że naszym celem jest niesienie pomocy i otoczenie opieką osoby starszej, często chorującej, o ograniczonej sprawności ruchowej. Niekiedy do tych czynności należy również pomoc w codziennym prowadzeniu domu, czyli gotowanie, sprzątanie czy robienie zakupów. Najważniejsze to czuć się pewnie podczas wykonywanych zadań, dzięki czemu wzbudzimy zaufanie naszego podopiecznego i jego rodziny. Dodatkowo dzięki kompleksowemu przygotowaniu przez HILFE-MED będziemy mogli profesjonalnie i bezstresowo stawiać czoła codziennym obowiązkom.

Jak wygląda standardowy dzień pracy Opiekunki? Mimo, że każdy dzień niesie ze sobą nowe doświadczenia, schemat wykonywanych zadań jest podobny. Najczęściej rozpoczynamy od pomocy w porannej toalecie oraz ubraniu się. Niektórzy podopieczni muszą również korzystać z czynności pielęgnacyjno – medycznych wykonywanych przez specjalnie wyszkolone pielęgniarki – Pflegedienst. W ciągu dnia jednym z obowiązków Opiekuna jest przygotowywanie posiłków.  Pamiętajmy, że podczas jedzenia również może pojawić się potrzeba pomocy. Niekiedy trzeba będzie podać podopiecznemu szklankę czy pokroić pożywienie na mniejsze, łatwiejsze do zjedzenia kawałki. Podopieczni najczęściej w ciągu dnia oddają się lekturze ulubionej książki, codziennej prasy lub po prostu odpoczywają. Jeśli pogoda dopisuje udajemy się razem na spacery i zwiedzamy okolicę lub odwiedzamy znajomych. W zależności od sprawności ruchowej podopieczni mają do dyspozycji wszelkiego rodzaju rolatory, laski czy wózki inwalidzkie. Wspólnie można bardzo miło spędzić czas a przy okazji uczyć się języka. Dzień kończymy wieczorną toaletą.

Każda opiekunka ma oczywiście czas wolny dla siebie, który może wykorzystać według indywidualnych preferencji. Może zwiedzać okolicę, wybrać się na zakupy czy po prostu oddać się relaksowi. To jak będzie wyglądał nasz dzień pracy zależy w dużej mierze od nas samych i naszej samoorganizacji. Podczas planowania wspólnego czasu musimy mieć jednak na uwadze fakt, że pomagamy dorosłej osobie, która ma własne przyzwyczajenia.

Read more