Sylwester w Niemczech

Sylwester w Niemczech

SYLWESTER W NIEMCZECH

Sylwester zbliża się już wielkimi krokami i chociaż w Polsce świętuje się go zazwyczaj na zwykłych imprezach, to w Niemczech ten dzień związany jest z wieloma wierzeniami i zwyczajami. Okazuje się, że Niemiecki sylwester jest pełen tradycji, które znane są również w Polsce, jednak obchodzimy je w zupełnie innych okresach. Sami sprawdźcie!  
PRZYWOŁYWANIE BOGACTWA
W Niemczech wiele osób z okazji Sylwestra obdarowuje swoich bliskich drobnymi prezentami, które według wierzeń mają przynosić bogactwo. Najbardziej znanym symbolem pieniędzy jest tam świnia – można kupić figurki, słodycze, wypieki lub skarbonki. Oprócz tego często podarowuje się inne, ogólnie przyjęte symbole szczęścia, takie jak na przykład koniczynka, podkowa lub posążek słonia. Popularny jest również zwyczaj, który zna wiele osób z Polski – wkładanie łuski karpia do portfela. To również przesąd związany z przywoływaniem pieniędzy. W Polsce jest to tradycja raczej wigilijna, za to u naszych sąsiadów pojawią się ona dopiero w Sylwestra. Karp również często pojawia się na niemieckich stołach, chociaż zazwyczaj nie jada się go w święta.
WRÓŻBY
Dawniej w Niemczech bardzo popularna była tradycja lania rozgrzanego ołowiu do miski z zimną wodą i wróżenie z otrzymanych kształtów. Ze względu na toksyczność ołowiu, aktualnie używa się innych materiałów, najczęściej wosku. Następnie sprawdza się, co przypomina otrzymany kształt i na tej podstawie przewiduje się swoją przyszłość.
STRĄCZKI NA SZCZĘŚCIE
Oprócz karpia, na stole podczas imprezy u fanów starodawnych tradycji znajdziecie także zupę z soczewicy, która również ma przynosić bogactwo w nowym roku. Według tradycji ziarna soczewicy symbolizują monety.
DINNER FOR ONE – SEANS KOMEDIOWY
Znaną tradycją sylwestrową jest krótki seans komediowy – Niemcy uwielbiają oglądać brytyjską komedię „Dinner for one”, która trwa zaledwie 18 minut. Komedia pojawia się co roku w niemieckiej telewizji publicznej i zawsze zgromadza całe rodziny przed telewizorem
TOAST I ŻYCZENIA
Podobnie jak w Polsce, w Niemczech po północy wznosi się toast oraz składa się życzenia swoim najbliższym. Podczas stukania się kieliszkami często używa się słowa „Prost!”, czyli „Na zdrowie!” lub „Twoje zdrowie!”. Nasi sąsiedzi również obchodzą tradycje puszczania fajerwerków.   Więcej ciekawych artykułów dotyczących pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech znajdziecie na naszym blogu. Zajrzyjcie też na nasz Facebookowy profil, gdzie codziennie pojawiają się nowe oferty pracy dla opiekunek za granicą!    
Related Posts