7 wskazówek, jak zadbać o komfort zdrowotny w trakcie zlecenia

7 wskazówek, jak zadbać o komfort zdrowotny w trakcie zlecenia

Aby pomagać innym, warto zadbać o Siebie

  Praca jako opiekun osób starszych daje dużo satysfakcji, ale niestety potrafi być mocno obciążająca zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Pomoc osobie schorowanej, która ze względu na swoje dolegliwości miewa często obniżony nastrój, problemy z poruszaniem się i duże wymagania co do wsparcia, może negatywnie wpłynąć na zdrowie opiekunki. Dlatego warto pamiętać, że aby pomagać innym, najpierw należy zadbać o siebie. W tym artykule znajdziesz 7 wskazówek, jak zadbać o swój komfort zdrowotny pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech.

     1. Zadbaj o regularne badania kontrolne

Zanim wyjedziesz na zlecenie do Niemiec warto odwiedzić lekarza i wykonać chociażby podstawowy pakiet badań, aby skontrolować swój stan zdrowia. Jeśli ukończyłaś 40 rok życia, możesz skorzystać z Programu 40 PLUS, w ramach którego, do końca czerwca 2022 roku, wykonasz bezpłatny pakiet badań profilaktycznych. Jeśli jesteś pod kontrolą specjalisty i  przyjmujesz jakieś leki na stałe, udaj się, przed wyjazdem do Niemiec, do swojego lekarza i poproś o wystawienie recept, tak aby nie zabrakło Ci ich w trakcie wyjazdu.

2. Zdrowe odżywanie

Popularne hasło,  Jesteś tym co jesz, często powtarzane jest przez specjalistów od żywienia, aby przypomnieć nam jak istotny wpływ na nasze zdrowie ma dieta. Będąc na zleceniu w domu podopiecznego, oprócz dbania o dobro seniora, nie możesz zapomnieć o swoich potrzebach żywieniowych. Dieta bogata powinna być w warzywa i owoce, produkty zbożowe, tłuszcze roślinne, chudy nabiał oraz mięso. Nie wolno również zapomnieć o odpowiednim nawadnianiu. Dzienne zapotrzebowanie kobiety na wodę to ponad 2 litry, a mężczyzny 3 litry.

3. Zdrowy kręgosłup

Bardzo istotną kwestią, w przypadku pracy jako opiekun osób starszych jest zadbanie o swój kręgosłup. W trakcie pracy, mogą zdarzyć się sytuacje, w których senior przewróci się lub będzie miał problem ze wstaniem z łóżka. Aby pomagając nie zrobić sobie krzywdy i móc skutecznie wykonywać zawód opiekuna, warto pamiętać o prawidłowej technice podnoszenia oraz wykonywaniu podstawowych ćwiczeń rozluźniających kręgosłup.

4. Ruch to zdrowie

Fantastyczny wpływ nie tylko na kręgosłup, ale i na całe ciało, ma spacer. Ta najprostsza forma aktywności, która pozwala wzmocnić mięsnie nóg i dotlenić organizm, to również doskonały moment na „przewietrzenie umysłu”.  Pobyt na świeżym powietrzu pozytywnie wpływa na poprawę nastroju, redukuje stres, oraz ułatwia zasypianie. Jeśli twój stan zdrowia Ci na to pozwala, warto rozszerzyć zakres ćwiczeń na całe ciało. Kilka ćwiczeń gimnastycznych z zakresu Pilatesu lub jogi, pozytywnie wpłyną na twoje mięśnie i stawy, oraz poprawią krążenie i wydolność oddechową.

5. Pozytywny wpływ rozmowy

Wyjazd na ponad miesięczny wyjazd do pracy jako opiekun w Niemczech i zamieszkanie w domu podopiecznego z dala od rodziny, może stać się sporym obciążeniem dla opiekuna. Wspomniane już spacery są jedną z form zadbania o komfort psychiczny, jednak warto również pamiętać o ogromnej sile rozmowy. Regularny kontakt z rodziną i przyjaciółmi dadzą Ci chwilę wytchnienia od obowiązków i poprawią nastrój.

6. Rozwijaj swoje pasje

Aby efektywnie wykorzystać czas wolny od pracy i dać sobie chwilę relaksu, rozwijaj swoje pasje, również przebywając na zleceniu. Czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek, chwila z ulubionym serialem czy szydełkowanie, to drobne przyjemności, które dobrze jest realizować w czasie przerw od pracy. Będąc w nowym miejscu, warto poznać najbliższą okolicę. Poszukaj w sąsiedztwie ciekawych turystycznie miejsc i w wolnej chwili postaraj się Jeśli stan zdrowia twojego podopiecznego na to pozwala, taka wycieczka może być ciekawym urozmaiceniem dnia, również dla niego.

7. Higiena snu

Podstawą zdrowego trybu życia jest zdrowy sen. Nawet jeśli zlecenie wymaga od Ciebie wstawania w nocy i podopiecznemu, ważne aby w zamian za to wygospodarować w ciągu dnia  około 15 minut na . Dobry sen poprawia koncentracje i pozytywnie wpływa na efektywność pracy w ciągu dnia.  

Praca jako opiekun osoby starszej to często trudna, ale bardzo potrzeba praca. Skuteczne jej wykonywanie nie jest możliwe, bez zadbania o własne potrzeby.  Mamy nadzieje, ze pamiętając o 7 wskazówkach z tego artykułu, Twoja praca bardzie łatwiejsza a Twoje samopoczucie lepsze.

 

Więcej ciekawych artykułów dotyczących pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech znajdziecie na naszym blogu lub na Instagramie. Zajrzyjcie też na nasz Facebookowy profil, gdzie codziennie pojawiają się nowe ofert pracy dla opiekunek za granicą!

                             
Related Posts