Weglauftendenz – czym jest i jak temu zapobiegać?

Weglauftendenz – czym jest i jak temu zapobiegać?
Podejmując się pracy jako opiekunka osób starszych, każdego dnia stawiasz czoła różnym problemom, czy to związanym bezpośrednio ze zdrowiem i fizjologią podopiecznego, czy też tymi natury psychologicznej. „Weglauftendenz”, lub inaczej „Bewegungsdrang, co po niemiecku oznacza skłonność do ucieczek o podłożu neurologicznym, jest tym problemem, który stanowi dla opiekunki osoby starszej jedno z największych wyzwań. Szczególnie, że wyjście z domu bez opieki przez seniora, który jednocześnie cierpi na demencję lub chorobę Alzheimera, może okazać się naprawdę katastrofalne w skutkach.

Co dzieje się w głowie seniora zmagającego się z Weglauftendenz?

Podopieczni, u których występuje ten problem, mogą odczuwać pilną potrzebę wyjścia z domu, zupełnie nie zważając przy tym na porę dnia czy inne okoliczności. Mogą zapomnieć też o upływie czasu i chcieć koniecznie wyjść na jakieś spotkanie, które wydarzyło się w przeszłości, czy też odwiedzić kogoś bliskiego. Senior niestety traci możliwość logicznego ocenienia sytuacji i na wszelkie próby odwiedzenia go od wyjścia z domu może reagować frustracją a czasem nawet agresją.

Jak radzić sobie z Weglauftendenz od strony psychologicznej?

Przede wszystkim musisz pozostawać spokojna i cierpliwa. Zapomnij też o próbach racjonalnego tłumaczenia, że spacer w środku nocy nie jest najlepszym pomysłem. Zamiast tego spróbuj zainteresować swojego podopiecznego lub podopieczną czymś innym – ulubionym filmem czy jakimś obowiązkiem, który koniecznie trzeba wykonać przed „wyjściem”. Jeśli problem nasila się o konkretnych porach, z góry zaplanuj jakieś wciągające aktywności.

Jak zabezpieczyć dom osoby starszej zmagającej się z Weglauftendenz?

Wydawać by się mogło, że najprostszym rozwiązaniem będzie zamykanie drzwi wejściowych na klucz. To jednak prosta droga do tego, by osoba starsza poczuła zagrożenie z Twojej strony. Lepszym pomysłem będzie poproszenie rodziny podopiecznego o zakup podłączanego do gniazdka czujnika ruchu (niem. Bewegungsmelder). Głośny alarm skutecznie obudzi Cię lub odwiedzie od innych obowiązków, dzięki czemu zdążysz zareagować na czas. Jeśli mimo wszystko wydatek wyda się im zbyt duży, tańszą alternatywą mogą być np. dzwonki wietrzne.

Podsumowanie

Praca jako opiekunka osób starszych wiążę się ze sporą odpowiedzialnością i często wymaga kreatywności, szczególnie jeśli objawy chorób neurologicznych podopiecznego postępują, czasem praktycznie z dnia na dzień. Warto pozostać czujnym i obserwować zachowania seniora, tak aby jego ewentualne wyjście z domu nie umknęło Twojej uwadze. Staraj się zbudować z seniorem na tyle dobre relacje, aby czuł się przy Tobie komfortowa i bezpiecznie, ponieważ dzięki temu twoja praca będzie przebiegała spokojniej i będzie Ci dawała więcej satysfakcji.

Jeśli masz już doświadczenie w opiece lub chcesz dopiero rozpocząć swoją przygodę w tej branży i znasz język niemiecki na poziomie minimum komunikatywnym, skontaktuj się z nami już dziś. Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytana i wątpliwości oraz postaramy się dopasować do Ciebie jak najlepsze zlecenie.

Więcej ciekawych artykułów dotyczących pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech znajdziecie na naszym blogu lub na Instagramie.
Related Posts