Jak opiekować się seniorem chorym na zakrzepicę?

Jak opiekować się seniorem chorym na zakrzepicę?

Według statystyk 500 tys. Europejczyków rocznie umiera z powodu zakrzepicy. Schorzenie, które często rozwija się „po ciuchu”, może mieć bardzo poważne skutki doprowadzając nawet do zgonu. Będąc opiekunką osób starszych warto wiedzieć jak postępować z podopiecznym, u którego zdiagnozowano zakrzepicę oraz jakie objawy świadczące o rozwoju tego schorzenia powinny wzbudzić Twoją czujność.

 

Czym dokładnie jest zakrzepica?

 

Jest to choroba układu sercowo-naczyniowego polegająca na tworzeniu się skrzeplin/zakrzepów, utrudniających przepływ krwi w żyłach głębokich. Najczęściej występuje w kończynach dolnych, częściej żyłach podudzi niż ud, oraz w miednicy.

W miejscach, w których doszło do uszkodzenia żył, płytki krwi oblepiają ściany naczyń krwionośnych, zmniejszając średnicę przepływu. Sporadycznie organizm jest w stanie sam sobie poradzić z zakrzepem, doprowadzając do jego wchłonięcia. Jeśli jednak skrzep się rozrośnie, może całkowicie zablokować przepływ krwi w żyle i/lub doprowadzić do oderwanie się fragmentu zakrzepu. Gdy taka skrzeplina wraz z krwią dotrze do tętnicy płucnej, może spowodować, bardzo groźny w skutkach, zator płucny.

 

Pierwsze objawy zakrzepicy?

 

  1. Gwałtowny ból w łydce, nasilający się przy poruszaniu stopą i/lub nacisku na podeszwę stopy.
  2. Opuchlizna pojawiająca się w dolnej części kończyny, najczęściej dotyczy kostki lub podudzia. Skóra w okolicach obrzęku jest zaczerwieniona i ciepła.
  3. Podwyższona temperatura całego ciała – najczęściej to stan podgorączkowy, ale może dochodzić nawet do 40 st. C.

Początkowe objawy zakrzepicy mogą wydawać się nie groźne, jednak absolutnie nie można ich bagatelizować. Jeśli, będąc opiekunką osoby starszej, u swojego podopiecznego zaobserwujesz wymienione wcześniej 3 objawy, nie zwlekaj i jak najszybciej poinformuj o tym fakcie jego rodzinę. Zapewne konieczna będzie wizyta u specjalisty, który wprowadzi odpowiednie leczenie.

 

 Postępowanie z podopiecznym z zakrzepicą

 

Opiekując się osobą, która choruję na zakrzepicę warto pamiętać o dwóch zasadach pracy opiekunki osób starszych.

 

  1. Zawsze zadbaj, aby pacjent, o określonych porach dnia, przyjął wszystkie leki, które zostały mu przepisane – również te na zakrzepicę. Pamiętaj! Sama nie powinnaś przygotowywać i rozkładać leków.
  2. Do Twoich obowiązków nie należy zakładanie podopiecznemu rajstop uciskowych stosowanych przy zakrzepicy. Klasyfikowane jest to jako czynność medyczna i powinna być wykonywana albo przez rodzinę seniora, albo przez specjalistyczny personel medyczny – Pflegedienst.

 

Poza leczeniem farmakologicznym na przebieg i rozwój zakrzepicy wpływ ma również codzienna dieta chorego. Będąc opiekunką i przygotowując posiłki dla podopiecznego warto wiedzieć, w jakie składniki powinny być one bogate, a jakich lepiej unikać.

Zakrzepica to schorzenie często niesłusznie bagatelizowane, przez co może prowadzić do bardzo poważnych skutków, w tym do zgonu chorego. Będąc opiekunką osób starszych warto wiedzieć jakie symptomy powinny być sygnałami alarmującym i jak zadbać o podopiecznego, u którego to schorzenie zostało już zdiagnozowane. Więcej artykułów poruszających ważne aspekty pracy opiekunek osób starszych w Niemczech znajdziesz na naszym blogu.

Szukasz pracy w Niemczech jako opiekunka osób starszych? Masz doświadczenie lub chcesz wyjechać po raz pierwszy? Skontaktuj się z nami przez formularz kontakty lub zapoznaj się z aktualnymi ofertami pracy w zakładce Oferty pracy lub na naszym profilu Facebook.

Related Posts