Prawa opiekunki osób starszych

Prawa opiekunki osób starszych
Zastanawiasz się nad podjęciem pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, a może pracujesz już w tym zawodzie? Nie zależnie na jakiem etapie jesteś, warto zapoznać się z poniższym artykułem, aby mieć świadomość jakie prawa przysługują Ci w tej pracy.

 

Prawa opiekunki osób starszych wyjeżdżającej do NiemiecZanim rozpoczniesz swoje pierwsza zlecenie, warto zastanowić się jakie przysługując Ci prawa i czego możesz oczekiwać. Wiedza na ten temat pozwali Ci uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, oraz ewentualnych rozczarowań.

Jakie więc masz prawa?

  1. Prawo do wyboru zlecenia i formy transportu – to dość oczywiste, jednak warto to podkreślić. Rozpoczynając współpracę z HilfeMed, to ty określasz swoje podstawowe wymagania dotyczące zlecenia – np. iloma osobami i w jakim stanie zdrowia możesz się opiekować, od kiedy chcesz wyjechać. Na tej podstawie nasze koordynatorki, starają się dopasować zlecenie najlepiej odpowiadające twoim preferencją.

  2. Prawo do odpoczynku – mimo, że mieszkasz w domu podopiecznego, to twoja praca nie może trwać 24 godziny na dobę. Każdemu przysługuje prawo do przerwy i chwili dla siebie, a ich zakres ustalany jest indywidualnie z podopiecznym i/lub jego rodziną.

  3. Prawo do prywatność i poszanowania godności – każda opiekunka wyjeżdzająca do pracy z HilfeMed ma zapewniony oddzielny pokój w domu podopiecznego, oraz nieograniczony dostęp do łazienki oraz kuchni. Miejsce, w którym możesz pobyć sama, poczuć się komfortowo i odpocząć, również psychicznie, to absolutna podstawa jaką musi zapewnić rodzina podopiecznego. Ponadto jeśli w pokoju znajdują się twoje prywatne rzeczy, nikt nie powinien, bez twojej zgody, ich przeglądać, czy przekładać.

  4. Prawo do wyżywienia – w gestii rodziny należy zapewnienie produktów spożywczych wystarczających dla podopiecznego / podopiecznych oraz opiekunki. Jeśli to ty jesteś odpowiedziana za zrobienie zakupów, to rodzina seniora musi zapewnić ci środki pieniężne na ten cel.

  5. Prawo do odmowy wykonania czynności okołomedycznych oraz innych nie należących do twoich obowiązków – dokładniej o zadaniach opiekunki, przeczytasz w naszym kolejnym artykule. Warto jednak już teraz wspomnieć, że jeśli podopieczny, lub ktoś z jego bliskich, oczekuje od ciebie wykonania zadań, które nie należą do twoich obowiązków, masz prawo odmówić. Skontaktuj się wtedy ze swoją koordynatorką,  która pomoże Ci w mediacji i wesprze Cię w ustaleniu zakresu pracy.


  Generalnie, pamiętaj, że współpracując z HilfeMed, masz stały kontakt z koordynatorem zlecenia, na które wyjeżdżasz. Możesz zwrócić się do niego z każdym pytaniem, czy wątpliwością, a jego rolą jest zadbanie o respektowanie twoich praw, ale również zweryfikowanie jak wywiązujesz się z obowiązków.

Jeśli szukasz pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech skontaktuj się z Nami już teraz – Kontakt. Nasze aktualne oferty znajdziesz w zakładce Oferty pracy lub na Facebook. Więcej ciekawych artykułów dotyczących pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech znajdziesz na naszym blogu lub na Instagramie.
Related Posts