Polimialgia reumatyczna – informacje dla opiekunki osób starszych

Polimialgia reumatyczna – informacje dla opiekunki osób starszych
Jeszcze wczoraj twoja podopieczna nie odczuwała dyskomfortów bólowych, a dziś rano obudziła się z silnym bólem i drętwieniem w okolicach szyi i karku. Możliwe, że po prostu źle spała. Jeśli jednak problem ten powtarza się kilka dni z rzędu, warto zastanowić się, czy nie mamy do czynienia z polimialgią reumatyczną.

Dowiedź się więcej na temat tej choroby oraz jak, jako opiekunka osoby starszej chorującej na to schorzenie, możesz  pomóc w radzeniu sobie ze uciążliwymi dolegliwościami.

 
Polimialgia reumatyczna – przyczyny i objawy


  Reumatyzm to ogólnie znane określenie, pod którym mieści się około 200 schorzeń o charakterze zapalnym, dotykających głownie układ ruchu. Polimialgia reumatyczna jest jednym z nich, a jej przyczyny mają podłoże autoimmunologiczne. Choroba ta głównie występuje u osób po 50 roku życia, zdecydowanie częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Objawia się:
  • bólem mięśni i stawów w okolicach obręczy barkowej, miedniczej oraz szyjnej, nasilających się w nocy, lub w trakcie dłuższych okresów bezruchu i utrzymujący się nawet do godziny od wstania,
  • występowaniem stanu zapalnego, szczególnie w stawach kolanowych i/lub biodrowych,
  • wystąpieniem obrzęku na rękach i stopach,
  • osłabieniem siły mięśni, utrudniającym wykonanie najprostszych czynności,
  • podwyższeniem temperatury ciała,
  • utratą wagi.


  Ważne! Jeśli zaobserwowałaś u swojego podopiecznego niepokojące objawy, skontaktuj się z jego rodziną w celu dokonania pełnej diagnostyki lekarskiej i wdrożenia leczenia.

 
Leczenie i dieta


Celem leczenia polimialgii reumatycznej jest niwelowanie stanów zapalnych a w konsekwencji zwalczenie dokuczliwych objawów choroby. Najpowszechniej stosowanymi lekami, przy całej grupie chorób zaliczanych do reumatyzmu, są preparaty oparte na substancjach z grupy glikokortykosteriodów.

Jednak leczenie farmakologiczne, choć niewątpliwie konieczne i skuteczne, to nie jedyna metoda walki z polimialgią. Warto zawsze podchodzić do kuracji kompleksowo, łącząc ze sobą przyjmowanie leków, prawidłową rehabilitację oraz stosowanie zbilansowanej diety o działaniu przeciwzapalnym.

  Będąc opiekunką osoby starszej, również takiej cierpiącej na polimialgię reumatyczną, jesteś odpowiedzialna za przygotowywanie posiłków, więc dobrze abyś wiedziała jak dieta może wpływać na rozwój dolegliwości seniorów.

Dla podopiecznych cierpiących na polimialgię, oraz inne choroby reumatyczne, zalecana jest dieta lekkostrawna, bogata w warzywa, owoce, chude mięso oraz tłuste ryby.

Pełną listę produktów które są i nie są zalecane znajdziesz poniżej.Polimialgia reumatyczna to schorzenie dotykające głównie kobiety po 50 roku życia, więc prawdopodobieństwo, że wystąpi ona u podopiecznej opiekunki osób starszych jest dość duże. Wykonując ten zawód warto mieć podstawową wiedzę na temat tej choroby.

Więcej przydatnych informacji dotyczący pracy opiekunki znajdziesz na naszym blogu.

Jeśli jesteś zainteresowana rozpoczęciem pracy lub szukasz zlecenia zgłosić się do nas telefonicznie  lub przez formularz kontaktowy. Aktualne oferty zleceń znajdziesz na naszym Facebooku lub w zakładce Oferty Pracy.
Related Posts