Wywiad z koordynatorką Ewą

Wywiad z koordynatorką Ewą

„…najbardziej satysfakcjonuje mnie to,

że mogę pomagać innym ludziom.”

Na czym polega praca koordynatora w firmie Hilfemed? Poznajcie Ewę, która pracuje z nami od roku. Z tej krótkiej rozmowy dowiecie się m.in. jakie relacje tworzy z podopiecznymi oraz z jakimi wyzwaniami codziennie się mierzy.

Na czym polega Twoja praca?

Ciężko jednoznacznie określić mój zakres obowiązków, jako koordynator musze być wielozadaniowa. Głównie zajmuję się rekrutacją i organizacją pracy pań, które zdecydowały się opiekować osobami starszymi w Niemczech. Dbam, aby wszystkie dokumenty były poprawnie wypełnione i wysłane na czas, organizuję przejazd w jedną i w drugą stronę oraz pozostaję w stałym kontakcie z opiekunką.

Jakie relację utrzymujesz z opiekunkami?

Jestem z nimi w ciepłej relacji – zachowując przy tym pełen profesjonalizm. Bardzo zależy mi na tym, żeby do każdej z Pań podejść indywidualnie. Zawsze dokładnie wsłuchuję się w ich potrzeby oraz wymagania. Przykładowo jeśli mam do czynienia z osobą, która ma problemy z plecami, to dobieram jej takie zlecenie, na którym nie będzie musiała pomagać w transferze, czyli przenoszeniu podopiecznego.

Mówisz o indywidualnym podejściu.  Czy jesteś w stanie do wszystkich podejść jednostkowo?

Wszystkie panie, z którymi współpracuję, staram się dobrze poznać. Na samym początku naszej współpracy dowiaduję się  co lubią oraz jakie są ich marzenia i plany. Na późniejszych etapach jesteśmy w stałym kontakcie. Czasami dzwonię zapytać jak się czują w nowym miejscu u podopiecznego, a innym razem to one do mnie dzwonią, by opowiedzieć o swoim dniu pracy. Wszystkie problemy, sukcesy czy emocje doskwierające tym osobom są dla mnie niezwykle ważne, dlatego uważnie słucham i staram się zapewnić im jak największy komfort.

Czy zdarzają się sytuacje kryzysowe? Jak wtedy reagujesz?

Takie sytuacje niestety się zdarzają i nie mamy na to wpływu. Opiekunki doskonale wiedzą, że w każdej sytuacji mogą się do mnie zwrócić. Na samym początku muszę dostać dokładną informację o tym, co się dzieje. Najważniejszy jest tu spokój. Jeśli chodzi o moją reakcję, to różni się w zależności od skali problemu. Zdarza się, że senior ma problemy ze snem lub ze  zbudowaniem dobrej relacji z panią, która się nim zajmuje. Wtedy próbuję samodzielnie wyjaśnić te spory lub kontaktuję się z niemieckim partnerem. W niektórych przypadkach wystarczy szczera rozmowa z opiekunką i rodziną podopiecznego lub dobranie odpowiednich leków. Zdarzają się też sytuacje, których nie da się rozwiązać. Wtedy dobro i komfort opiekunki traktuję priorytetowo – organizuję transport i dbam o to, by pani bezpiecznie dotarła do swojego domu.

Co poradziłabyś opiekunce, która wyjeżdża na zlecenie?

Staram się motywować je do tego, by jasno komunikowały krewnym podopiecznego swoje potrzeby. Czasami ich upór oraz odwaga są na wagę złota. Miałam kiedyś sytuację, w której opiekunka zauważyła pogarszający się stan zdrowia seniora i uparła się, żeby trafił do lekarza – ten zdiagnozował u niego rzadką chorobę i przepisał leki, dzięki którym podopieczny poczuł się zdecydowanie lepiej.

Jaką sytuację związaną z Twoją pracą wspominasz najmilej?

Udało mi się kiedyś wysłać na zlecenie panią, która miała poważne problemy finansowe i to był jej pierwszy wyjazd do Niemiec. Na początku była przerażona i nie wiedziała, czy sobie poradzi. Ostatecznie zakochała się w tej pracy. Od tamtego czasu wyjeżdża z nami regularnie. Byłam niesamowicie szczęśliwa, że razem ze mną odkryła coś, w czym się spełnia.

Z Twoich wypowiedzi jasno wynika, że koordynator to bardzo odpowiedzialny zawód. Czy osoba na tym stanowisku powinna posiadać jakiś konkretny zestaw cech, który pomaga w tej pracy?

Powinna być wyrozumiała, zaangażowana w swoją pracę i odporna na stres – bo są sytuacje wymagające natychmiastowej reakcji. Jednak najważniejszą cechą jest duża doza empatii.

A co najbardziej satysfakcjonuje Cię w Twojej pracy?

Cieszę się, kiedy słyszę, że panie, z którymi współpracuję są zadowolone i spełnione. Jednak najbardziej satysfakcjonuje mnie to, że mogę pomagać innym ludziom.

    Więcej ciekawych artykułów dotyczących pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech znajdziecie na naszym blogu lub na Instagramie. Zajrzyjcie też na nasz Facebookowy profil, gdzie codziennie pojawiają się nowe ofert pracy dla opiekunek za granicą!
Related Posts