Opieka nad seniorem w trakcie upałów

Opieka nad seniorem w trakcie upałów
Wysokie temperatury bywają bardzo dokuczliwe dla wszystkich z nas – nadmierne ciepło może powodować spadek nastroju, bóle głowy, nudności, odwodnienie, a także nasilenie objawów chorób współistniejących. Grupą szczególnie narażoną na niebezpieczeństwa związane z letnimi upałami są osoby starsze, którzy w tym okresie wymagają szczególnej ochrony. Specjalnie dla Pań przygotowaliśmy poradnik, jak prawidłowo sprawować opiekę nad seniorem w trakcie upałów.

Jak opiekować się seniorem w trakcie upałów?
 
Starsze osoby w gorące dni mogą uskarżać się na gorsze samopoczucie, które może mieć związek z utratą elektrolitów, niedostateczną podażą płynów, a także bezpośrednią ekspozycją na promieniowanie słoneczne. Seniorzy w trakcie upałów częściej doświadczają uczucia zmęczenia, bólów głowy, podwyższonej temperatury ciała, a w skrajnych przypadkach nawet zasłabnięć i utraty przytomności.
Opiekunki osób starszych w tym trudnym sezonie powinny szczególnie dbać o odpowiednie nawodnienie podopiecznych – serwować napoje nawet wówczas, gdy nie wyrażają oni takiej potrzeby. Uznaje się, że z wiekiem odczuwanie pragnienia zmniejsza się, i choć jest to wysoce nie wskazane, seniorzy rzadziej sięgają po płyny.
 
Lekka aktywność fizyczna zawsze działa na plus – warto się do niej odpowiednio przygotować!
 
Kolejną, niezwykle istotną kwestią podczas upałów jest unikanie bezpośredniej ekspozycji na słońce. Rekomenduje się pozostawanie w domu w gorące dni, zwłaszcza w godzinach 12:00-15:00, kiedy promieniowanie UV może być najsilniejsze. Spokojne spacery na świeżym powietrzu z opiekunem wskazane są wówczas, gdy temperatura na zewnątrz jest nieco niższa, a słońce nie świeci tak intensywnie, jak w okolicach pory popołudniowej. Idealna pora to godziny poranne bądź wieczorne – najlepiej na obszarze, w którym w razie potrzeby można skryć się w cieniu.  
Podczas wyjść zalecane jest stosowanie nakryć głowy, okularów przeciwsłonecznych oraz ubrań zakrywających skórę, które wykonane są z lekkich i przewiewnych tkanin w jasnych kolorach. Opiekunowie seniorów nie powinni też zapominać o stosowaniu, zarówno u siebie, jak i podopiecznego, kremów z filtrem na odsłonięte części ciała. Pozwolą one uniknąć poparzeń słonecznych podczas upałów.

Więcej ciekawych artykułów dotyczących pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech znajdziesz na naszym blogu lub na Instagramie.
Related Posts