Krzyżówka opiekunki – Ciekawostki o Niemczech

Krzyżówka opiekunki – Ciekawostki o Niemczech

Chcesz sprawdzić swoją wiedzę na temat Niemiec lub dowiedzieć się o nich czegoś nowego?

Dobrze trafiłeś!

Przygotowaliśmy krzyżówkę opartą na ciekawostkach dotyczących naszych zachodnich sąsiadów.

 

Jeśli jesteś opiekunką osób starszych i chcesz rozpocząć pracę z HilfeMed zgłoś się do nas już teraz. Kontakt. Aktualne oferty pracy znajdziesz w zakładce Oferty pracy oraz na naszym Facebook.

Pionowo:

1. Największe jezioro w Niemczech to jezioro…..

2. Najwyższy szczyt górski w Niemczech mierzący 2962 m.

3. Najniżej położona gmina w Niemczech, leżąca 3,54 m poniżej poziomu morza.

4. Najdłuższa rzeka w Niemczech.

Poziomo:

5. Najważniejszy ośrodek polityczny i kulturalny średniowiecznych Niemiec, uznawany za pierwszą stolicą tego kraju.

6. Podstawa kuchni niemieckiej. Nasi zachodni sąsiedzi produkują jej około 1500 rodzajów.

7. Najstarsze miasto w Niemczech, założone przez Rzymian w 16 roku p. n. e.

8. Obecna stolica Niemiec i najbardziej zaludnione miasto w Unii Europejskiej.

Sprawdź odpowiedzi i dowiedź się więcej!

  1. Jezioro BODEŃSKIE – największe jezioro w Niemczech, którego powierzchnia to 538,5 km² i jednocześnie 3 pod względem wielkości w Europie Środkowej.
  2. ZUGSPITZE – (2962 m n.p.m.)to najwyższy szczyt w Niemczech, należący po pasma górskiego Wettersteingebirge w Alpach Bawarskich.
  3. NEUENDORF- w landzie Szlezwik Holsztyn to najniżej położona gminą w Niemczech, znajdującą się 3,54 m poniżej poziomu morza.
  4. REN – najdłuższa rzeka w Niemczech i jedna z najdłuższych rzek w Europie. Jej całkowita długość to 1233 km, natomiast w Niemczech to 865 km.
  5. Quedlinburg – miasto w środkowych Niemczech leżące w landzie Saksonia – Anhalt. Jego historia sięga czasów średniowiecznych, kiedy to założyciel państwa niemieckiego król Henryk I Ptasznik, ustanowił je jednym z najważniejszych ośrodków politycznych i kulturalnych – przez co uznawane jest za pierwszą stolicę Niemiec.
  6. KIEŁBASA – potrawa kuchni niemieckiej. Produkowane jest około 1500 rodzajów a w supermarkecie można znaleźć ich nawet 100 odmian. Statystyczny Niemiec zjadał rocznie około 30 kg tej wędliny. Do najbardziej popularnych należą: Brühwürste – kiełbasa parzona, Rohwürste – sucha, Kochwürste – gotowana.
  7. TREWIE – miasto założone przez Rzymian w 16 roku p. n. e. pełniło funkcję stolicy Galii i siedziby cesarza Konstantyna Wielkiego. Obecnie miasto leżące w zachodnich Niemczech, w landzie  Nadrenia-Palatynat, którego rzymskie zabytki wpisane są na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.
  8. BERLIN – po 1945 roku wschodnia część miasta była stolicą Niemieckiej Republiki Demokratycznej, a od 1990 roku pełni funkcję stolicy całych Niemiec. Zamieszkuje go 3 748 148 osób co  plasuje go na pierwszym miejscu pod względem zaludnienia w Niemczech i w Unii Europejskiej, oraz na 5 miejscu w Europie kontynentalnej.

 

ROZWIĄZANIE : OPIEKUN SENIORA 

Related Posts