fbpx

Stwardnienie rozsiane – co to za choroba, jakie są objawy?

Stwardnienie rozsiane – co to za choroba, jakie są objawy?
Łacińskie sclerosis multiplex, czyli SM to choroba układu nerwowego, która ma charakter zapalno-demielinizacyjny. Jest to schorzenie przewlekłe i postępujące, a obecnie dokładne przyczyny występowania stwardnienia rozsianego nie są znane. Określa się je jako chorobę autoimmunologiczną, która posiada wieloczynnikowe podłoże, w tym środowiskowe oraz genetyczne. Jakie są objawy SM i kto jest w grupie ryzyka? Jak opiekować się osobą chorującą na stwardnienie rozsiane?

 Jedną z cech charakterystycznych tego wciąż badanego schorzenia jest występowanie zmian rozsianych w obrębie mózgu oraz rdzenia kręgowego. W skutek ich obecności dochodzi do demielinizacji, czyli uszkodzenia osłonek mielinowych włókien nerwowych w miejsce, których powstają stwardniałe struktury. Choroba ta obecnie jest leczona tylko objawowo. Można jedynie spowolnić rozwój stwardnienia rozsianego i zmniejszyć występujące dolegliwości bólowe.

 
Jakie są objawy stwardnienia rozsianego i kto jest narażony na wystąpienie choroby?


 Zazwyczaj na początku rozwoju SM pojawiają się pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego (wiąże się z pogorszeniem widzenia) oraz zaburzenia czuciowe w rejonie rąk i nóg. Zmienia się odczuwanie bólu, temperatury oraz dotyku. Osoby borykające się ze stwardnieniem rozsianym, opisują to jako drętwienie lub mrowienie. Mogą występować zawroty głowy, a także podwójne widzenie.

 W grupie największego ryzyka są kobiety rasy białej, jednak nadmienić należy, że choroba szybciej postępuje u mężczyzn. Schorzenie najczęściej rozwija się między 15 a 45 rokiem życia. Prawdopodobieństwo zachorowania mogą zwiększyć choroby tarczycy, cukrzyca typu I, a także palenie papierosów.

W jaki sposób właściwie opiekować się osobą z SM?


 Przede wszystkim codziennie mierzyć temperaturę oraz ciśnienie krwi. Warto także zwrócić uwagę na oddech oraz poziom bólu chorego. Bardzo istotne jest zapewnienie wsparcia psychicznego. Ze względu na mogące się pojawić trudności w trzymaniu moczu cenna może okazać się także pomoc przy czynnościach higienicznych.

 Więcej ciekawych artykułów dotyczących pracy opiekunki osób starszych w Niemczech oraz wiążących się z tym wyzwań znajdziesz na naszym blogu lub Instagramie. Jeśli natomiast szukasz pracy skontaktuj się z Nami lub sprawdź aktualne oferty pracy tutaj lub na Facebook.
Related Posts