fbpx

Segregacja odpadów w DE- poradnik dla opiekunki

Segregacja odpadów w DE- poradnik dla opiekunki
Pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech do Twoich głównych obowiązków, poza czynnościami pielęgnacyjnymi nad seniorem, należy prowadzenie domu i przygotowywanie posiłków. W związku z tym ważne jest, abyś wiedziała w jaki sposób prawidłowo segregować odpady gospodarcze. O ogromnej dbałości o środowisko naszych zachodnich sąsiadów wspominaliśmy już w artykule „Niemieckie zwyczaje”. Dzisiaj skupimy się na dokładnych wskazówkach jak prawidłowo segregować odpady, zgodnie z niemieckimi wytycznymi.
 
Dlaczego segregacja odpadów jest tak istotna?

 W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o konieczności wprowadzania rozwiązań, które zatrzymają postępujące zmiany klimatyczne. Jednym z głównych filarów tych działań jest skuteczny recykling odpadów, który pozwala:
  • zaoszczędzić energię, wodę, paliwa czy węgiel,
  • zaoszczędzić miejsce na wysypiskach śmieci,
  • zmniejszyć ilość wycinanych drzew,
  • zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza i wód gruntowych,
  • zmniejszyć degradację krajobrazu i obszarów zielonych.

 Niemcy są europejskim liderem w tej dziedzinie, a wprowadzony przez nich w 1991 roku system selektywnej zbiórki odpadów był wzorem dla innych krajów. Fakt, że „kolorowe pojemniki na odpady” od tylu lat są powszechne w domach Niemców sprawia, że kwestia recyklingu jest bardzo mocno zakorzeniona w ich świadomości. Wyjeżdżając do pracy jako opiekunka osób starszych warto o tym pamiętać, tym bardziej, że podobnie jak w Polsce, za nieprawidłowo posegregowane odpady grozi kara grzywny.

Co do czego i dlaczego?

 
Butelki po napojach – jednokrotnego i wielokrotnego użytku.

Na szczególna uwagę zasługują butelki po napojach zarówno plastikowe, jak szklane. Warto pamiętać, że w Niemczech zawsze objęte są one kaucją doliczaną do ceny napoju- tak zwany „Pfand” która zwracana jest w momencie oddania butelki do sklepu lub do przeznaczonej do tego maszyny, umieszczonej w wielu marketach.
Zwrotne butelki dzielimy na dwie kategorie: wielokrotnego i jednokrotnego użytku. Oznaczone są dedykowanym znakiem, który umieszczony jest na opakowaniu oraz na półce sklepowej.
                                       
Mehrweg – WielorazoweEinweg- Jednorazowe
Logo może być umieszczone na opakowaniuLogo musi być umieszczone na opakowaniu
Kaucja- od 8 do 15 CentówKaucja- zawsze 25 Centów
Opakowanie po umyciu zostaje użyte ponownieOpakowanie jest poddawane recyklingowi lub utylizacji
 
Podsumowanie

Wyjeżdżając do pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, warto pamiętać o zasadach selektywnej zbiórki odpadów. Stosując się do niech unikniesz ewentualnych konfliktów z seniorem i jego rodziną, które mogłyby się pojawić jeśli błędnie umieścisz odpady w kontenerach.
Jeśli jesteś zainteresowana pracą jako opiekunka osób starszych w Niemczech i znasz język niemiecki na poziomie minimum komunikatywny, skontaktuj się z Nami. Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytana i wątpliwości oraz postaramy się dopasować do Ciebie jak najlepsze zlecenie.
Więcej ciekawych artykułów dotyczących pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech znajdziecie na naszym blogu lub na Instagramie.
Related Posts