Deprecated: str_replace(): Passing null to parameter #3 ($subject) of type array|string is deprecated in /home/m8012/domains/hilfemed.pl/public_html/wp-content/plugins/pixfort-core/redux-framework/inc/class.redux_helpers.php on line 686
Demencja a Alzhaimer - czym się różnią te choroby? - HilfeMed

Demencja a Alzhaimer – czym się różnią te choroby?

Demencja a Alzhaimer – czym się różnią te choroby?
Seniorzy, którzy wymagają opieki ze strony specjalistycznego personelu, wcześniej często zapadają na różne odmiany zespołów otępiennych. Są to choroby neurodegeneracyjne, które w początkowych stadiach rozwoju mogą przypominać obniżenie nastroju, tymczasowe rozchwianie i dekoncentrację czy osłabienie fizyczne.

 
Otępienie starcze – odmiany chorób neurodegeneracyjnych


  Demencja, która jest jedną z częściej diagnozowanych wśród seniorów chorób, dotyka przede wszystkim osób w wieku powyżej 65 lat. Jej szczególną odmianą, występującą najpowszechniej, jest choroba Alzheimera (AD), która odpowiada za średnio 60% wszystkich przypadków otępienia starczego.

  Choć niektórym osobom typowe objawy zespołów neurodegeneracyjnych mogą kojarzyć się z naturalnym procesem starzenia, to jednak większość z nich nie wskazuje na prawidłowy stan zdrowia. Kiedy można dostrzec często pojawiające się problemy z utrzymywaniem uwagi, wykonywaniem prostych czynności, zapamiętywaniem codziennych informacji czy komunikacją, zalecane jest przeprowadzenie testów neuropsychologicznych w kierunku demencji lub choroby Alzheimera.

 
Czym różni się demencja starcza od Alzheimera?


  Według najnowszych badań naukowych to choroba Alzheimera jest bezpośrednim czynnikiem wywołującym demencję. Uznaje się, że otępienie starcze rozwija się pod wpływem zmian w strukturach mózgowych. Choroba AD powoduje bowiem atrofię oraz degenerację neuronów w mózgu, a także nawarstwianie się tkanek, które sprzyjają ubytkom zdolności poznawczych. W początkowych stadiach AD stopniowemu pogorszeniu ulega pamięć krótkotrwała, umiejętność myślenia abstrakcyjnego, a sam pacjent często uskarża się na splątanie i dezorientację.

  Demencja jest kwalifikowana jako choroba mózgu, której objawy są już znacznie poważniejsze od tych typowych dla morbus Alzheimer. Choć seniorzy zachowują świadomość, to jednak mogą mieć problemy z orientacją, codzienną komunikacją czy aktywnością fizyczną. Z tego powodu pomoc profesjonalnej opiekunki, która wesprze ich w podstawowych czynnościach, jest nieoceniona.

  Więcej ciekawych artykułów dotyczących pracy opiekunki osób starszych w Niemczech oraz wiążących się z tym wyzwań znajdziesz na naszym blogu lub Instagramie. Jeśli natomiast szukasz pracy skontaktuj się z Nami lub sprawdź aktualne oferty pracy tutaj lub na Facebook.
Related Posts