Dlaczego są tak ważne, gdy wyjeżdżamy do pracy za granicę?
W pełni legalne zatrudnienie, szczególnie jeśli decydujesz się na pracę za granicą jako opiekunka osób starszych, daje Ci poczucie komfortu i pozwala na uniknięcie dodatkowych kosztów w razie nagłego pogorszenia się staniu zdrowia. O tym „Dlaczego lepiej wyjechać z firmą, a nie na własną rękę?” pisaliśmy tutaj. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy czym jest zaświadczenie A1 i jakie są zalety posiadania karty EKUZ.
Zaświadczenie A1
Ten unijny dokument jest potwierdzeniem przynależności oddelegowanego pracownika do krajowego systemu ubezpieczenia społecznego. W praktyce oznacza to, że pracując na terenie krajów Unii Europejskiej np. Niemiec, nadal podlegasz ubezpieczeniu w Polsce, a zatrudniająca Cię firma odprowadza do ZUS-u wszystkie niezbędne składki. Jest on również niezbędny do ubiegania się o kartę EKUZ, wydawanej nie w celach turystycznych, a właśnie dla oddelegowanych pracowników.
WAŻNE! Pomimo że w tym samym czasie możesz mieć podpisane kilka umów zlecenie, to zaświadczenie A1 i karta EKUZ mogą być wydane wyłącznie na podstawie jednej z nich. Prościej mówiąc, jeśli chcesz wyjechać na zlecenie z HilfeMed, a masz podpisaną umowę zlecenie z inną agencją, zadbaj abyś została wyrejestrowana wcześniej z ZUS – u, tak abyśmy mogli ubezpieczyć Cię z naszej firmy.
Karta EKUZ
EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana jest przez wojewódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, do którego przynależy osoba, dla której wnioskuje się o wydanie karty. Posiadanie jej pozwala na korzystanie z pomocy lekarskiej, w sytuacjach zagrażających życiu, np. w razie wypadku, nagłego pogorszenia stanu zdrowia, również w przypadku chorób przewlekłych. Warto jednak pamiętać, że EKUZ honorowany jest jedynie w placówkach medycznych działających w ramach publicznej opieki zdrowotnej, co więcej w niektórych krajach Unii Europejskiej, za niektóre świadczenie będziesz musiała dodatkowo zapłacić – mimo że w Polsce są one bezpłatne. W Niemczech np.:
-
- za pobyt w szpitalu dopłacisz 10 € za każdy dzień. Jeżeli w ciągu roku łączna długość pobytów w szpitalu przekroczy 28 dni, zostaniesz zwolniony z dalszych opłat dziennych,
- za ponadstandardowe świadczenia dostępne w szpitalu (np. pokój jednoosobowy) ponosisz koszt w całości.
A1 i EKUZ w HilfeMed
Podpisując umowę z HilfeMed i decydując się na wyjazd do Niemiec jako opiekunka osób starszych, automatycznie wnioskujemy do ZUS-u o wydanie zaświadczenia A1 na czas trwania twojej umowy, tj. na rok. Po stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych procedura sprawdzenia złożonych dokumentów teoretycznie trwa do miesiąca czasu, jednak zdarza się, że czekamy zdecydowanie dłużej.
Po wydaniu zaświadczenia A1 wnioskujemy o wydanie karty EKUZ, a procedura jej wydania trwa około tydzień. Gdy tylko otrzymamy kartę w formie fizycznej, przesyłamy ją bezpośrednio do Ciebie, na wskazany przez ciebie adres.
Więcej ciekawych artykułów dotyczących pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech znajdziecie na naszym blogu lub na Instagramie.