fbpx

Na jakie choroby najczęściej zapadają seniorzy?

Na jakie choroby najczęściej zapadają seniorzy?
Osoby starsze bardzo często wymagają opieki ze strony wykwalifikowanego personelu medycznego oraz lekarzy. Ma to związek z postępującymi zmianami chorobowymi, które pojawiają się bądź nasilają u seniorów w wieku powyżej 65. lat. Mogą pojawiać się wskutek długotrwałej, nieodpowiedniej diety czy niedostatecznej aktywności fizycznej, ale też w wyniku przebytych urazów. Niektóre dolegliwości mogą być też determinowane czynnikami genetycznymi. Na jakie problemy zdrowotne najczęściej uskarżają się seniorzy?
 
Choroby wieku starczego związane z układem sercowo-naczyniowym

 Długotrwałe narażenie na występowanie czynników, powodujących nieprawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, może być bezpośrednią przyczyną tak częstego występowania przypadłości z nim związanych wśród seniorów. Jedną z najczęściej diagnozowanych jest nadciśnienie tętnicze, które według danych dotykać może nawet około 40% osób powyżej 65. roku życia. Jest to choroba przewlekła, która nieodpowiednio leczona może przyczyniać się do rozwoju choroby niedokrwiennej serca – ChNS, a nawet występowania zawałów serca czy udarów mózgu.
 Inną często diagnozowaną wśród seniorów chorobą jest miażdżyca, której efektem jest stopniowe zamykanie tętnic oraz zmniejszenie ich światła, co utrudnia prawidłowy przepływ krwi. Rozwija się ona wskutek nieleczonego nadciśnienia i cukrzycy, diety bogatej w tłuszcze zwierzęce, długoletniego palenia wyrobów tytoniowych czy braku odpowiednio intensywnej aktywności fizycznej.
 
Choroby zwyrodnieniowe stawów i układu szkieletowego

 Szczególnym rodzajem dolegliwości wśród seniorów są te, które uniemożliwiają im samodzielne poruszanie się bądź znacząco ich ograniczają. Choroby takie to między innymi osteoporoza , która rozwija się wskutek ubytku masy kostnej, postępującego wraz z wiekiem. Układ szkieletowy seniora jest wówczas szczególnie narażony na występowanie złamań i uszkodzeń kości, których gęstość z czasem znacząco się obniża. Często występują też uszkodzenia stawów, powodowane osteoartrozą – czyli bolesnymi zwyrodnieniami o podłożu zapalnym.
 
Choroby neurologiczne wieku podeszłego

 Postępujący wraz z upływam lat proces obumierania komórek nerwowych, zwany neurodegeneracyjną, jest przyczyną wielu chorób wieku starczego. Do najczęściej występujących schorzeń o podłożu neurologicznym zalicza się chorobę Alzheimera, chorobę Parkinsona, demencję oraz depresję. W większości przypadków rozwój choroby zachodzi stopniowo, a dotkliwe objawy obserwowane są dopiero gdy uszkodzenie komórek nerwowych jest już w zaawansowanym stadium. Pacjent zazwyczaj nie jest w stanie wtedy sam zadbać o swoje podstawowe potrzeby i wymaga całodobowej obecności opiekunka obok.
Więcej ciekawych artykułów dotyczących pracy opiekunki osób starszych w Niemczech oraz wiążących się z tym wyzwań znajdziesz na naszym blogu lub Instagramie. Jeśli natomiast szukasz pracy skontaktuj się z Nami lub sprawdź aktualne oferty pracy tutaj lub na Facebook.
Related Posts